30 درصد تخفیف پکیج ها و خدمات: dv2023

ثبت نام و پرونده شدن در لاتاری بدون پایان خدمت

ثبت نام لاتاری بدون پایان خدمت

یکی از مسائلی که این روزها آقایان جوان با آن درگیر هستند، خدمت سربازی است. برای اینکه از کشور خارج شوید باید پاسپورت داشته باشید، برای دریافت پاسپورت یا باید کارت پایان خدمت داشته باشید یا معافیت موقت از طریق تحصیل داشته باشید. یکی راه های مهاجرت، مهاجرت از طریق لاتاری است. برای ثبت نام لاتاری به پاسپورت معتبر نیاز است. خب افرادی که به دلیل نداشتن کارت پایان خدمت نمی توانند پاسپورت بگیرند چه کار باید انجام دهند؟ به طور کلی این افراد را به دو دسته تقسیم می شوند: دسته اول افرادی که دانشجو هستند و معافیت تحصیلی دارند و دسته دوم افرادی که دانشجو نیستند و مشمول غایب هستند.

همین ابتدا باید بدانید افراد مشمول غایب راهی برای گرفتن پاسپورت و مهاجرت به جز رفتن به خدمت سربازی ندارند. اما افرادی که دانشجو هستند و معافیت تحصیلی دارند می توانند پاسپورت دریافت کنند و برای مدت محدودی از کشور خارج شوند.

دوستانی که معافیت تحصیلی دارند می توانند همین الان برای دریافت پاسپورت اقدام کرده و ثبت نام لاتاری خود را انجام دهند.

ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا

تذکر: از آنجایی افرادی که معافیت تحصیلی دارند برای خروج از کشور محدودیت زمانی دارند و باید بعد از یک مدت مشخص به وطن خود بازگردند، بعد از اینکه برنده لاتاری شدند به مشکل خواهند خورد. این افراد اگر هم بخواهند اقدامات بعد از برنده شدن در لاتاری خود را انجام دهند و از کشور خارج شوند، دیگر راه بازگشتی به وطن خود را ندارند؛ زیرا خلاف قوانین سازمان نظام وظیفه عمل کرده اند و در صورت برگشت مطابق قانون با آن‌ها رفتار می شود.

مطلب پیشنهادی:

آموزش ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا 2023

مدارک مورد نیاز دریافت پاسپورت برای مشمولان

مدارک مورد نیاز پاسپورتبرای مشمولان

همان طور که تا حالا متوجه شدید مشمولان سربازی دو دسته هستند که این افراد حداقل 18 سال دارند. در ادامه برای هر کدام از دسته افراد توضیح خواهیم داد که به چه صورت می توانند پاسپورت خود را دریافت کنند.

مشمولان غایب

همان طور که در ابتدای مقاله مطرح کردیم این دسته از افراد راهی برای دریافت پاسپورت ندارند. تنها راه برای افرادی که قصد رفتن به سربازی را ندارند این است که تا 50 سالگی صبر کنند. افرادی که حداقل 50 سال سن دارند می توانند بدون ارائه کارت پایان خدمت پاسپورت خود را دریافت کنند.

مشمولان دانشجو

این دسته از افراد می توانند با پشت سر گذاشتن مراحل اداری پاسپورت خود را برای هر هدفی دریافت کنند.

در ابتدا این نکته را بدانید که فرایند دریافت پاسپورت ممکن است یک ماه طول بکشد. موضوع دیگر که باید به آن توجه کنید بازه زمانی است که می خواهید این اقدام را انجام دهید؛ بهترین زمان، قبل از تمام شدن ترم تحصیلتان است، به عنوان مثال حدود ماه‌های دی و بهمن زمان مناسبی است که می توانید برای پاسپورت خود اقدام کنید. در صورتی که اواخر ترم تحصیلی یا بعد از تمام شدن ترم تحصیلی این اقدام را انجام دهید ممکن است فرایند دریافت پاسپورتتان هفته ها به تأخیر بیفتد.

پاسپورتی که دریافت می کنید در ظاهر هیچ تفاوتی با دیگر پاسپورت صادر شده ندارد و در خارج از کشور هیچ محدودیتی برای شما ایجاد نمی کند. به طور کلی برای گرفتن پاسپورت باید شش مرحله زیر را انجام دهید.

مرحله اول: دریافت کد سخا

کد سخا، شناسه‌ای 5 رقمی است که برای آقایان صادر شده و در سازمان نظام وظیفه عمومی ثبت می شود. این کد کاربرد های متعددی دارد که یکی از آن‌ها مجوز خروج از کشور است.

برای دریافت کد سخا به یکی از دفاتر پلیس+10 مراجعه کنید. قبل از مراجعه باید مدارک زیر را همراه خود داشته باشید:

 • یک قطعه عکس سه در چهار یا شش در چهار
 • اصل کارت ملی (هوشمند یا قدیمی)
 • اصل شناسنامه عکس‌دار
 • کپی از دو طرف کارت ملی

نکته: در صورتی که کارت ملی هوشمند داشته باشید، نیازی به مدارک بالا نداشته و همان کارت ملی کفایت می کند.

مرحله دوم: مراجعه به پورتال خدمات الکترونیک انتظامی

در این مرحله وارد آدرس پورتال خدمات الکترونیک انتظامی به نشانی services.epolice.ir/prtl شوید.

در صفحه پیش رو در بخش نام کاربری، کد ملی و در بخش رمز عبور کد سخا را وارد کنید.

پس از ورود به پنل کاربری در بخش خدمات الکترونیک روی وظیفه عمومی کلیک کرده و سپس روی گزینه درخواست مجوز خروج از کشور کلیک کنید.

در صفحه پیش رو اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.

نکته 1: در این صفحه حتماً هدف خود در مورد خروج از کشور را باید تعیین کنید که می خواهید برای زیارتی یا سیاحت بروید.

نکته 2: در هر ترم تحصیلی تنها می توانید 20 روز در خارج از کشور بمانید.

نکته 3: اگر می خواهید زمینی سفر کنید باید مقصد خودتان را اولین کشوری که وارد آن خواهید شد، وارد کنید. اگر هم به صورت هوایی سفر می کنید که کشور مقصدتان که روی بلیت خورده را وارد کنید.

نکته 4: میزان وثیقه مورد نیاز برای خروج از کشور برای سفر زیارتی 3.5 میلیون تومان و برای سفر سیاحتی 15 میلیون تومان است. توجه نمایید این مبلغ پس از ورود به ایران به صورت خودکار پس از 48 ساعت به حساب شما برگشت خواهد خود.

مرحله سوم: تأییدیه تحصیلی

فرایند اداری این مرحله برای هر دانشگاه متفاوت است. در این مرحله باید درخواست تأییدیه تحصیلی برای گرفتن پاسپورت خود به دانشگاه اعلام کنید. در نهایت تأییدیه تحصیلی به صورت الکترونیکی برای شما صادر می شود؛ در این بخش برای شما هیچ تأییدیه ی فیزیکی صادر نمی شود و به صورت خودکار تأییدیه تحصیلی شما در سامانه خدمات انتظامی قرار خواهد گرفت.

نکته: مدت زمانی که این مرحله طول می‌کشد وابسته به بازه زمانی که اقدامی می کنید که حدوداً یک هفته است.

مطلب پیشنهادی:

حداقل مدرک تحصیلی برای ثبت نام لاتاری

مرحله چهارم: افتتاح حساب در بانک قوامین

حسابی که در بانک قوامین باز می کنید حتماً باید به نام خودتان باشد. در این مرحله باید کارت بانکی و رمز دوم خود را دریافت کنید.

مرحله پنجم: پرداخت وثیقه

وارد پورتال خدمات انتظامی شده و مطابق هدف خود برای سفر باید یکی از مبالغ ذکر شده در مرحله دوم را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

نکته 1: برای این پرداخت بهتر است از حساب قوامین استفاده کنید.

نکته 2: برای بازگشت پول باید حتماً شماره حساب بانک قوامین خودتان را وارد کنید.

مرحله ششم: دریافت پاسپورت

پس از پرداخت وثیقه مجوز شما برای خروج از کشور بعد از نهایتاً 3 روز صادر می شود که شما می توانید به راحتی درخواست صدور پاسپورت بدهید. برای این کار باید مدارک زیر را همراه خود به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی پلیس +10 برده و درخواست خود را اعلام کنید.

مطلب پیشنهادی:

چطوری پاسپورت بگیرم و چه مدارکی لازم دارم ؟

 • اصل شناسنامه عکس‌دار
 • اصل کارت ملی (قدیم یا جدید)
 • کپی از تمام صفحات شناسنامه (حتی صفحات خالیش:) )
 • کپی از کارت ملی (دو طرف)
 • 2 تا عکس 6×4
 • جنازه پاسپورت قبلی‌تان (اگر باطل شده)

پس اتمام مراحل، پاسپورت شما بعد از حدوداً 2 هفته برایتان ارسال خواهد شد.

مطلب پیشنهادی:

قدرت پاسپورت کشورهای دنیا

از اینکه تا پایان این مقاله همراه مجموعه برتر مهاجر بودید سپاسگزاریم. اگر هر گونه سوال یا ابهامی در این مورد داشتید میتوانید در بخش نظرات مطرح کنید؛کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما هستند.

پادکست برندگان لاتاری


صفحه اینستاگرام کانال تلگرام

پیشنهادات ما به برندگان لاتاری

لاتاری برنده شده اید و مشاوره احتیاج دارید؟

مشاوره و راهنمای برندگان لاتاری

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: محمد
  2021-08-12

  این قانون که میگه بعد از ۸ سال غیبت میتونین سربازی رو بخرین،تغییر کرده و دیگه وجود نداره،لطفا اصلاح کنید ممنون
  • نویسنده دیدگاه: نویسنده
   2022-04-09

   سلام و عرض ادب کاملا صحیح می فرمایید اصلاح شد .سپاس فرآوان
 2. نویسنده دیدگاه: مهدی عباسی
  2021-08-15

  سلام وقت بخیر، بنده در حین خدمت سربازیم و پاسپورت ندارم و در اواخر شهریورماه سال بعد(۱۴۰۱) خدمتم تمام میشود ، خواستم بدونم مهلت زمانی بعد برنده شدن تا چه زمانی هست و اینکه میخوام پاسپورتمو حین خدمت بگیرم و تا قبل مهر ماه امسال که مهلت ثبت نام هست، ثبت نام کنم ؛ ایرادی که نداره ؟
  • نویسنده دیدگاه: نویسنده
   2022-04-09

   سلام و عرض ادب خدمت شما لازم به ذکر است که برای ثبت نام لاتاری ۲۰۲۳ داشتن پاسپورت ضروری بود.اما این احتمال وجود دارد که برای ثبت نام لاتاری ۲۰۲۴ ضرورت الزام پاسپورت حذف گردد. با این حال این موضوع در حال حاضر صد در صدی نیست و در صورتی که در حال حاضر پاسپورت معتبر داریدمی توانید در لاتاری شرکت کنید. همچنین از زمان پایان مهلت ثبت نام لاتاری تا اعلام نتایج حدود ۶ ماه فرصت دارید. به امید موفقیت های روز افزون
 3. نویسنده دیدگاه: علیرضا
  2022-04-16

  سلام و درود ،من دانش آموز کلاس دوازدهمم ، پاسپورت هم دارم تاریخش تا ۲۰۲۴ هست ، فقط اینکه اگه خدا بخواد قبول شدم لاتاری امکان خروجم هست، البته این رو هم بگم تا اونموقع من دانشجو حساب میشم ، یعنی معافیت تحصیلی دریافت میکنم ، به نظرتون امکان مهاجرت من هست؟
  • نویسنده دیدگاه: fatemeh
   2022-04-17

   سلام بسیار هم عالی

نظر خودتان را ارسال کنید