پکیج فرم DS-260 مخصوص برندگان لاتاری
بزن بریم!
ثبت نام لاتاری امسال رو از دست ندین .. کد تخفیف : dv2023

مراحل اخذ معافیت تحصیلی

در مقاله مراحل اخذ معافیت تحصیلی از برتر مهاجر راجع به مسئله ی آزاد کردن اسناد تحصیلی و چند عنوان مرتبط بحث خواهیم کرد. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

زمانی که موفق به اخذ نامه پذیرش شدید، وارد مرحله رها سازی اسناد، دریافت گذرنامه و مهاجرت از وطن می شوید .  خوش بینانه ترین حالت این است که جزو افراد مشمول سربازی (برای آقایان) نباشید و مورد دیگر داشتن اصل شناسنامه است . برای مهاجرت از تمامی موارد به وضعیت اشخاص بستگی دارد.

معافیت برای مهاجرت تحصیلی

معافیت برای مهاجرت تحصیلی

توجه :اصل شناسنامه فقط زمانی که نام نویسی دانشگاه انجام می‌شود نیاز می‌باشد و برای دریافت نامه پذیرش نیازی به اصل شناسنامه نیست .

 

مراحلی وجود دارد برای افرادی که حتی یکی از وضعیت‌های ذکر شده را نداشته باشند :

رها سازی اسناد تحصیلات

یکی از مراحل معافیت تحصیلی این مورد می‌باشد . در رها سازی اسناد تحصیلی ابتدا باید به ساختمان وزارت علوم مراجعه نمایید . قبل از مراجعه مدارک اصل و کپی پذیرش ، شناسنامه و کارت ملی ، یک نسخه از نمره زبان و همچنین نامه فارغ‌ التحصیلی را آماده کنید . پس از آماده کردن مدارک ذکر شده به طبقه سوم اتاق 312 ساختمان وزارت علوم مراجعه فرمایید .

لازم به یاد آوری است که تمامی موارد ذکر شده با هزینه خود شخص می‌ باشد . پس از دریافت مراحل اداری پوشه مربوطه شما آماده می‌ شود . پوشه‌ ی حاوی اسناد شما در روزهای شنبه و سه شنبه در هیأت رایزنی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که اسناد شما برای هیأت ذکر شده مورد اثبات قرار بگیرد ، برای شما نامه نظام وظیفه صادر می‌گردد . پس از گذراندن مراحل فوق ، وثیقه مورد نظر را گرو گذاشته و نامه وزارت علوم را برای رها سازی اسناد خود به دانشگاه ارائه دهید . تمامی مراحل ذکر شده پس از تشکیل پوشه شما طی یک روز کاری قابل انجام شدن است .

بخشودگی موقت برای خدمت سربازی

یک سری از موارد هستند برای افرادی که هنوز موفق به دریافت کارت پایان خدمت نشده و می‌خواهند از کشور خارج شوند . این موارد به شرح زیر می‌باشند :

1. نداشتن غیبت برای افراد مشمول

2. داشتن معافیت تحصیلی یا مشخص بودن وضعیت تحصیلات

3. داشتن اجازه‌ی سنوات تحصیلی یا ارفاقی

4. افراد مشمولی که تحصیلات آن‌ها به اتمام رسیده

5. گذاشتن پانزده میلیون وثیقه جهت ضمانت برای بازگشت به ایران

6. داشتن گواهی اشتغال به تحصیل یا داشتن مجوز برای خارج شدن از کشور برای مدت محدود

آیا اسناد ترجمه شده پایان اعتبار دارند؟

اسنادی که ترجمه می‌شوند به دو بخش تقسیم  می شوند : اسنادی که طی مدتی عوض می‌شوند و اسنادی که طی مدت عوض نمی‌شوند .

اسنادی که طی مدتی عوض نمی‌شوند :

مدارک و اسنادی مانند مدرک دیپلم ، لیسانس و … جزء مدارکی هستند که طی گذشت زمان تغییر نخواهند کرد . یعنی به این صورت نیست که با گرفتن مدرک سطح بالاتر، مدارک قبلی از میان بروند . زمان بر روی ترجمه مدارک تحصیلی تأثیری ندارد و تا هر زمان که بخواهید می‌توانید از ترجمه ی آن‌ها بدون اینکه مدارک را مجدداً ترجمه کنید ، استفاده نمایید .

اسنادی که طی مدتی عوض می‌شوند :

مدارک و اسنادی مانند مدرک ازدواج یا شناسنامه جزء مدارکی هستند که طی گذشت زمان تغییر می‌کنند . به این صورت می‌باشد که شما در صورتی که طلاق یا ازدواج دیگری داشته باشید مدارک قبلی از بین خواهند رفت و شما مجدداً باید اقدام به ترجمه این مدارک کنید . از مواردی که ممکن است تغییر نماید می‌توان به فرزند دار شدن یا تغییر نام افراد اشاره کرد . به همین دلیل باید حدوداً سال به سال این ترجمه‌ها را آپدیت نمایید . قابل ذکر است در صورت بروزرسانی نکردن ترجمه مدارک خود در آینده ، این مورد می‌تواند برای شما مشکل ساز باشد .

از اینکه تا انتهای مقاله مراحل اخذ معافیت تحصیلی با برتر مهاجر بودید؛ از شما سپاس گزاریم 🙂

در صورت داشتن سؤال یا ابهامی در مورد مقاله مراحل اخذ معافیت تحصیلی می‌توانید در بخش نظرات سؤال خود را مطرح نموده تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند .

مطالب پیشنهادی توسط برتر مهاجر :

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی به نروژ

روش های مهاجرت تحصیلی رایگان

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

پادکست برندگان لاتاری


صفحه اینستاگرام کانال تلگرام