پکیج فرم DS-260 مخصوص برندگان لاتاری
بزن بریم!
ثبت نام لاتاری امسال رو از دست ندین .. کد تخفیف : dv2023

مهاجرت به ترکیه برای کار

استخدام در ترکیه

در مقاله مهاجرت به ترکیه برای کار از برتر مهاجر سعی کردیم سوالات پر تکراری که از کارشناسان برتر مهاجر پرسیده می شود را پاسخ دهیم و در انتهای مقاله به نکاتی که بهتر است مهاجران کاری به ترکیه بدانند مطرح نمودیم. همچنین در صورت داشتن هرگونه سؤال در مورد مقاله مهاجرت به ترکیه برای کار می توانید در بخش نظرات مطرح نمایید. همراه ما باشید.

به دلیل هم مرز بودن و نزدیک بودن فرهنگ ایران و ترکیه، شهروندان ایرانی علاقه زیادی به مهاجرت به ترکیه دارند. از این بین آمار قابل توجهی از این مهاجرت ها با مقاصد کاری صورت می گیرد. مقامات امور خارجه ترکیه پیش بینی کردند که در سال های آینده این کشور به کشور ها عضو اتحادیه اروپا می پیوندد. در صورتی که کشور ترکیه عضو اتحادیه اروپا شود، محبوبیت بیشتری بین ایرانیان پیدا می کند. اقتصاد نسبتا خوب این کشور به خاطر راه ارتباطی بین کشور ها اروپایی و آسیایی می باشد. روزانه معاملات زیادی در این کشور رخ می دهد که این موضوع باعث شده تا سالانه مهاجران زیادی در دنیا برای کار به ترکیه سفر کنند. در ادامه این بخش از مقاله به بیشترین سوالاتی که کاربران از کارشناسان ما پرسیدند مطرح می کنیم.

سوالات پر تکرار در خصوص مهاجرت به ترکیه برای کار

کشور ترکیه برای استخدام و زندگی مناسب است؟

مطابق تجربیات مهاجرانی که به این قصد به ترکیه سفر کردند حدودا 70 درصد آن ها راضی بودند. در صورتی بخواهید یک مهاجرت موفق به ترکیه داشته باشید باید از قبل برای خود هدف و برنامه ای تعیین کنید. معمولا افرادی که با هیچ توجیهی به این کشور مهاجرت می کنند نمی توانند مهاجرت موفقی داشته باشند.

برای مهاجرت کاری نیازی به درخواست ویزا هست؟

افرادی که برای کار به ترکیه مهاجرت می کنند هم باید مجوز کار کردن دریافت کنند و هم مطابق هدف خود تقاضای ویزای مربوطه را داشته باشند. برای ارائه درخواست خود می توانید به کنسولگری ترکیه مراجعه، فرم های مربوطه مبنی بر اعلام درخواست برای ویزا و اجازه کار در ترکیه را تکمیل نمایید.

گواهی ها و شروطی صدور ویزای ترکیه چیست؟ از اساسی ترین مواردی که باید متقاضیان به همراه داشته باشند، گذرنامه، دعوت به همکاری از سوی یک کارفرمای معتبر در ترکیه و داشتن پیش قرار داد کاری می باشد.

ترکیه را بهتر بشناسید

در سال های اخیر ترکیه رشد و توسعه چشمگیری در اقتصاد خود داشته و تجار زیادی در این کشور در حال معامله هستند. این کشور توانسته جایگاه 19 را در اقتصاد دنیا به خود اختصاص دهد. معمولا مهاجرانی که قصد سفر کاری به ترکیه را دارند، علاقه مند هستند که بدانند شروط برای ارائه ویزای کاری به چه صورت است و هم چنین تحقیقاتی در مورد قوانین کاری و وضعیت بازار کار ترکیه انجام می دهند. همان طور که می دانید یکی از راه های مهاجرت و اخذ اقامت در ترکیه، ویزای کاری می باشد. افرادی که با هدف کاری به این کشور مهاجرت می کنند می توانند بعد از گذشت مدتی برای اقامت دائمی ترکیه تقاضای خود را اعلام کنند.

البته مهاجرت کاری به ترکیه

 البته مهاجرت کاری به ترکیه کمی پیچیده می باشد؛ زیرا این کشور در سال ها اخیر دچار بحران بی کاری شده. نرخ بی کاری در این کشور حدود12 درصد می باشد. همین موضوع باعث شده تا دولت ترکیه بیشتر پذیرای افرادی باشد که تخصص و سابقه بیشتری در حرفه خود داشته باشند. مهاجرانی که می خواهند به ترکیه سفر کنند می توانند از راه های دیگر مانند ویزای تحصیلی و ویزای سرمایه گذاری نیز اقدام نمایند.

ترکیه به لحاظ موقعیت جغرافیایی در منطقه حیاتی قرار دارد؛ زیرا یکی از شاه راه ها اصلی برای ارتباط بین کشور های آسیای و اروپایی می باشد. این کشور به دلیل داشتن مناطق مرتفع و زیبا و داشت طبیعت بکر، هر ساله افراد زیادی را به قصد تفریح از سراسر دنیا به خود جلب می کند. شهر مرکزی ترکیه، آنکارا است و مهمترین و بزرگ ترین شهر آن استانبول است. همچنین شهرهای ازمیز و آنتالیا از محبوبت خوبی بین شهروندان ترکیه ای و مهاجران  دارد.

مطابق اخرین سرشماری کشور ترکیه جمعیتی بالغ بر 79.000.000 نفر دارد که بیشتر آن ها مسلمان هستند. شرایط جوی هوای ترکیه چهار فصلی می باشد ولی اختلاف چشمگیری در آن نیست. به دلیل همسایگی با آب های مدیترانه این کشور اغلب شرایط جوی مدیترانه ای و مناسب را دارا می باشد. از جمله همسایگانی که با کشور ترکیه هم مرز سیاسی اند، ایران، گرجستان، ارمنستان، روسیه، بلغارستان و عراق است.

موقعیت و شروط کاری در ترکیه

به دلیل رفت و آمد زیاد افرادی که برای تفریح به این کشور سفر می کنند، باعث شده تا مشاغل زیادی در این کشور ایجاد شود و اقتصاد ترکیه حسابی رونق پیدا کند. این فراوانی توریستی در فصول بهار و پاییز بیشتر می شود به همین خاطر اکثر کارفرمایان در این فصول کارگران مهاجر به صورت فصلی قبول می کنند. از اصلی تر عامل توسعه بازار ها ترکیه، تولیدات کشاورزی است. با وجود نرخ بیکاری در این کشور، کارفرمایان استقبال خوبی از مهاجرانی که می خواهد سفر کنند داشته اند.

افرادی که علاقه مند به کار در ترکیه هستند باید از وزارت کار و رفاه این کشور مجوز های لازم را اخذ کنند. لازم یاد آوری است که برای کار کردن در ترکیه باید ویزای مربوطه را دریافت کنید حتی اگر به صورت فصلی می خواهید مشغول به کار شوید. مهاجرانی که دوست دارند اقامت دائم ترکیه را دریافت کنند باید یک شغل دائمی با قرارداد رسمی برای خود پیدا کنند.

برای پیدا کردن کار راه های وجود دارد که در ادامه مقاله دو اساسی آن را بیان می کنیم.

اولین راه

پیدا کردن کارفرمای مورد نظر است. در این مورد کارفرما باید برای شما در وزارت کار و رفاه ترکیه مجوز های لازم را دریافت کند. شما نیز باید درخواست خود را کنسولگری ترکیه در کشور خود مطرح نمایید. در ادامه این  بخش به نکاتی خواهیم پرداخت که مهم است که بدانید.

 • درآمد افراد در استانبول در ماه و به طور میانگین 3700 دلار است
 • حتما حتما برای کار باید مجوز ها لازم را دریافت کنید در غیر این صورت کار کردن شما به صورت غیر مجاز است.
 • از مهم تر موارد برای دریافت مجوز، داشتن پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما می باشد.
 • زمان کاری رسمی 8:30 می باشد که در ماه به طور کلی 180 ساعت است.
 • زمان مرخصی با حقوق 9:15 است
 • نرخ بیکاری در ترکیه حدود 12 می باشد که این امار رو به کاهش است.
 • واحد رسمی و مبادلاتی در ترکیه لیر می باشد.

دومین راه

راه اندازی کلاس های یادگیری زبان انگلیسی و فریلانسینگ اینترنتی در کشور ترکیه است. مطابق دستور مقامات ترکیه ای مهاجران نمی توانند در شغل هایی مانند کار در کلینیک ها، شغل هایی با مهارت عادی، سازمان ها دولتی و … مشغول به کار شوند. اما مشاغلی هستند که مناسب اتباع خارجی می باشد.

یکی از این مشاغل آموزش زبان انگلیسی می باشد. مهاجرانی که مسلط به زبان انگلیسی هستند می توانند حتی در مدارس این کشور مشغول به تدریس شوند. معمولا شهر هایی مانند آنکارا، استانبول و ازمیر بیشترین درخواست را برای جذب معلم ها خارجی دارند. پیشنهاد می کنیم در آموزشگاه ها خصوصی در این شهر ها تدریس کنید زیرا تدریس در مدارس کمی مشکل بوده و برای استخدام پیچیدگی ها خاص را دارد. برای پیدا کردن این مراکز خصوصی زبان می توانید به وب سایت ها استخدامی در ترکیه مراجعه کنید.

از جمله کار های دیگری که می توانید انجام دهید، کار به صورت فریلنسری است. از جمله کار های که می توانید به صورت فریلنسری انجام دهید، تولید محتوا، نویسندگی، بلاگری، مدیریت شبکه های اجتماعی ، کدنویسی و طرحی وبسایت می باشد. از معروف ترین سایت برای انجام کار ها فریلنسری می تواند به upwork اشاره نمود.

وضعیت اخذ ویزا برای مهاجرت کاری به ترکیه

تنها افرادی خارجی که ویزا داشته باشند، برای آن ها مجوز کار در ترکیه صادر می شود و افرادی که برای اخذ ویزا اقدامی نکرده و مشغول به کار شوند، ممکن دچار مشکل های پیش بینی نشده ای شوند. عده ای از مهاجرین تصمیم میگیرند که با ویزای گردشگری مشغول به کار شوند، اما این اقدام با قوانین ترکیه سازگاری ندارد. در ادامه برای شما شروطی را مطرح می کنیم که بهتر است شما هم بدانید.

 • نام ویزای صادره اقامت کاری کوتاه مدت می باشد.
 • تاریخ انقضای این ویزا حداکثر 12 ماه است. افرادی که قصد اقامت بیشتر دارند می توانند درخواست تمدید برای ویزا ارائه دهند.
 • مخارج نهایی برای دریافت ویزا چیزی حدود 600 یورو است.
 • برای دریافت مجوز کاری باید به وزارت کار ترکیه درخواست دهید.
 • مدارک اصلی که باید ارائه دهید شامل: 3 قطعه عکس پاسپورتی، پاسپورت، مدارک عدم سوء پیشینه و پیش قرار داد کاری به همراه دعوت نامه از سوی کارفرمای ترکی

نکات پایانی

 • مهاجرانی که به قصد تحصیل به ترکیه مهاجرت می کنند می توانند به صورت 8 ساعته یا 4 ساعته مشغول به کار شوند.
 • مهاجران می توانند به صورت آنلاین و به صورت جستجو در روزنامه های این کشور  به دنبال کاری مناسب باشند.
 • مخارج زندگی در ترکیه نسبت به ایران منصفانه تر می باشد.
 • کمتر حقوق قانونی که توسط وزارت کار تعیین شده 1134 لیر است و هزینه زندگی برای یک نفر در ترکیه چیزی حدود 550 لیر می باشد. البته این رقم ذکر شده کاملا به سبک زندگی فرد بستگی دارد.
 • در افتتاح حساب در بانک های ترکیه باید گذرنامه، مجوز کار و اقامت خود را ارائه دهید.

از اینکه تا انتهای مقاله مهاجرت به ترکیه برای کار با برتر مهاجر همراه بودید؛ سپاس گذاریم.

همچنین یاد آور می‌شویم در صورتی که سؤال یا ابهامی در مورد مهاجرت به ترکیه برای کار می‌توانید در قسمت نظرات اعلام نمایید.

پادکست برندگان لاتاری


صفحه اینستاگرام کانال تلگرام