ثبت نام لاتاری 2022 کلیک کنید

تحصیل پزشکی در ترکیه

ما در این مطلب در برتر مهاجر قصد داریم شما را  با تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی آشنا کنیم.

همراه ما باشید.

ترکیه

در دانشگاه های دولتی ترکیه  هزینه بسیار کم می باشد .و اینکه رقابت برای این دانشگاه ها بسیار بالا می باشد. و نیاز به تلاش بسیاری برای پذیرفته شدن دارد .

به خصوص که در سال‌های اخیر تعداد افرادی که تحصیل در ترکیه انتخاب کردن بسیار افزایش یافته است.

بهتر است بدانید که محصل پزشکی بودن در ترکیه ، یکی از راههای مهاجرت به ترکیه می باشد و مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است که قصد تحصیل پزشکی در خارج از ایران را دارد


چرا پزشک بودن بسیار ارزشمند است

بر اساس این ایده که همه چیزهای بزرگ باید بیش از یک بار گفته شود ، اکنون در مورد دلایل بارز و شناخته شده که چرا پزشکی انتخاب عالی است صحبت خواهیم کرد.

شما به مردم کمک خواهید کرد تا بر بیماری های مختلفی غلبه کنند ، و این عالی است. سلامتی بسیار مهم است .  ارائه خدمات درمانی صحیح به آنها و حضور در آنجا برای دیدن بهبودی کامل و سپاسگزاری آنها از بهترین های دنیاست.

احساس رضایت

جنبه عالی دیگر توانایی توانمندسازی مردم است. درمان یک بیماری یک چیز مهم است ، اما شما می دانید چه چیزی بهتر است؟

اینکه در وهله اول از آن جلوگیری شود. شما دانش لازم را برای آگاهی دادن به مردم در مورد آنچه باید انجام دهند و چگونه می توانند سبک زندگی خود را برای سالم ماندن داشته باشند ، خواهید داشت.

مطمئناً وقتی احساس می کنید تلاش های شما به مردم، کمک می کند تا مسئولیت بیشتری داشته باشند و عادت های مضر را کنار بگذارند ، احساس رضایت خواهید کرد.

 

آنچه واقعاً حرفه پزشکی را عالی می کند ، این واقعیت است که شما در حال انجام کاری برای افراد دیگر هستید. پول در آنجا خواهد بود و ممکن است استرس ، ساعات گمشده خواب یا برنامه گیج کننده را جبران کند.

اما انجام این کار از قلب شما ، با یک هدف روشن برای خدمت به مردم و بهتر شدن زندگی آنها باعث می شود احساس کنید که در جهان تأثیر مثبتی دارید ، و این به سادگی عالی است.


تحصیل پزشکی  به زبان انگلیسی در ترکیه

پزشکی در دانمارک2

امکان تحصیل در پزشکی ترکیه به زبان انگلیسی وجود دارد. باید توجه داشته باشید که از سال سوم به بعد باید با بیمار در تماس باشید، و مجبور به برقراری ارتباط با بیماران زبان ترکی هستید .

در بیشتر موارد مشکلی نخواهد بود و سه سال گذشته در ترکیه زندگی می‌کنید و سطح زبان شما برای برقراری ارتباط با بیماران کافی خواهد بود.

مدتی که در دوره پزشکی تحصیل می‌کنید با بسیاری از کشورها در تماس هستید، و ترکیه که کشوری به اصطلاح کشور گردشگری سلامت است ، بیماران از سراسر دنیا ممکن است به شما مراجعه کرده باشند.

بیشتر این بیماران از ایران، عربستان سعودی ، آسیا ، روسیه و اروپا می‌آیند. بنابراین ممکن است برای شما بسیار سودمند باشد که شما به زبان‌های چندین گانه بتوانید صحبت کنید. این به عنوان یک جنبه مثبت در نظر گرفته می شود .

دانشکده های پزشکی 

دانشکده های پزشکی ترکیه مبتنی بر رهنمودهای تدریس آمریکایی و اروپایی است به طوری که فارغ التحصیلان می توانند در بازار انگلیسی مانند آمریکا یا کانادا حرفی برای گفتن داشته باشند.


تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه ، نسبت به هزینه تحصیل در آمریکا بسیار معقول و منطقی است . به طوری که حتی از هزینه تحصیل در پردیس های خودگردان ایران هم عمدتاً پایین‌تر است .

البته بهتر است دانشگاه های ترکیه را به دو دسته دانشگاه های دولتی و دانشگاه‌های خصوصی تقسیم کنیم.

و اشاره کنیم که در دانشگاه خصوصی هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه از دانشگاه دولتی بسیار بالاتر است . و تا حدود ۲۵ هزار دلار در سال نیز فراتر می‌رود .

هزینه تحصیل

البته دانشگاه های خصوصی برای تحصیل پزشکی در ترکیه برای نخبگان و استعدادهای درخشان ، امکانات و تسهیلات متنوعی فراهم می آورد . و هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی در ترکیه ،ممکن است تا حد زیر ۵ هزار دلار هم برسد .

ولی اگر بخواهیم دانشگاه خصوصی را کنار بگذاریم و به دانشگاه دولتی برای تحصیل پزشکی در ترکیه می رسیم، که از ۷۰۰ دلار تا ۳ هزار دلار در سال متغیر است .

این هزینه با توجه به استانداردهای اروپایی کشور ترکیه بسیار مناسب است برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور.


تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

فارغ از تحصیل پزشکی در ترکیه، برای هزینه زندگی کسانی که مایل به تحصیل پزشکی در ترکیه هستند، مشکل زیادی نخواهند داشت .

خوابگاه های دانشجویی برای تحصیل پزشکی در ترکیه پذیرای دانشجویان ایرانی هستند. این خوابگاه ها با هزینه های نه چندان زیاد قابل استفاده می باشد.

همچنین هزینه خوراک و پوشاک بسیار معقول و در حدود ایران و حتی پایین تر می باشد .

هزینه زندگی در ترکیه

تنها موردی که هزینه بیشتری نسبت به میانگین سایر کشورها ،برای داوطلبان تحصیل پزشکی در ترکیه تحمیل می کند هزینه حمل و نقل است .که برای دانشجویان پزشکی در ترکیه گاهی تا ۵۰% تخفیف نیز در نظر گرفته می شود .

اگر بخواهیم مجموع هزینه های زندگی برای تحصیل پزشکی در ترکیه را برآورد کنیم نهایتاً با صرف هزینه ۵۰۰ دلار در ماه می توان یک زندگی دانشجویی راحت را در ترکیه را فراهم کرد.


زبان در رشته های پزشکی در کشور ترکیه

رشته های پزشکی در کشور ترکیه ، به دو زبان انگلیسی و ترکیه تدریس می شود .

جهت پذیرفته شدن در دانشگاه های درجه ممتاز و درجه یک برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه ، نیاز می باشد که تمامی داوطلبان در آزمون با نام SAT و یا YOS شرکت کنند . و حداقل نمره مورد نیاز که توسط دانشگاههای ترکیه تائید می‌شود را کسب کنند.

تحصیل پزشکی در ترکیه  ، نه تنها توجه بسیاری از ایرانیان ،که متقاضیان سایر کشورها را نیز به خود جلب کرده است .

البته تقاضای تحصیل در ترکیه منحصر به رشته‌های پزشکی نمی باشد ، بلکه بر اساس آمارهای اعلام شده توسط وزارت علوم ترکیه در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۶۵ هزار دانشجوی خارجی ، برای تحصیل در ترکیه حضور داشتند.

با توجه به این آمار و ارقام می توان مشاهده کرد که کشور ترکیه ، به عنوان یک مقصد عالی با فرصت های آموزشی برای متقاضیان خارجی می باشد.

هزینه های پایین همراه با کیفیت آموزش بالا ، می‌تواند از مشوق های اصلی دانشجویان بین المللی در ترکیه باشد .

البته در نظر داشته باشید که نه تنها دانشجویان بین المللی می توانند از بورس های دولتی ترکیه ، بلکه  می توانند از برخی ورودی های موسسه های غیر دولتی نیز استفاده کنند.


تحصیل پزشکی در ترکیه در سال ۲۰۱۹

می‌توان گفت کشور ترکیه در سطح بین‌المللی دارای دانشگاه های بسیار معتبر می باشد . به خصوص متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه و همچنین تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، می توانند در بهترین دانشگاههای دنیا ادامه تحصیل دهند.

بخصوص با توجه به اینکه سیستم آموزشی کشور ترکیه از سال ۲۰۰۱ به سیستم آموزشی اروپا متصل شده است .

در صورتی که در هر کدام از دانشگاه دولتی ترکیه ، یا دانشگاه های خصوصی ترکیه تحصیل کرده باشید، مدارک تحصیلی در تمام اتحادیه اروپا بدون هیچ پیش شرطی قابل پذیرش خواهد بود.

خوب است بدانید که بسیاری از دانشگاههای ترکیه با دانشگاه‌های آمریکا نیز، برنامه مشترک علمی و مبادله دانشجو دارند که می‌تواند برای بسیاری از دانشجویان تجربه بی نظیر را در دانشگاههای برتر دنیا را رقم بزند.


تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون در سال ۲۰۱۹

آیا تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون امکان پذیر می باشد ؟
بله ، البته لازم به ذکر است که دانشگاه‌ هایی بدون آزمون به هیچ عنوان اقدام به پذیرش دانشجو نمی‌کند. اما برخی از دانشگاههای خصوصی در ترکیه با شرایط خاصی بدون آزمون دانشجو می پذیرند .

و در واقع هر ساله دانشگاه های خصوصی در ترکیه سهمیه مشخصی را برای جذب دانشجویان بین المللی دارند .که در این میان ترجیح می دهند دانشجویانی را جذب نمایند که معدل بالایی  و همچنین مدرک زبان داشته باشند.


شرایط بورسیه تحصیل در ترکیه

بورسیه های مختلفی برای دانشجویان مقاطع گوناگون وجود دارد. که توسط ارگان ها و سازمان ها ارائه می شود، و یکی از دلایل جذابیت دانشگاه های این کشور می باشد .

بورسیه تحصیلی ترکیه منحصربه‌فرد است. بورسیه شامل شهریه رایگان تا پایان تحصیل، بیمه سلامت ،اقامت، بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور ترکیه

و دوره یکساله آموزش زبان ترکی استانبولی و پرداخت ماهانه ۷۰۰ الی ۱۴۰۰ لیر به عنوان کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه را دارا می باشد .


لیست برخی از دانشگاههای پزشکی معتبر ترکیه عبارتند از:

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه آناتولی
 • دانشگاه غازی
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه عثمان غازی
 • دانشگاه کاراد نیز و ….

تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشگاه‌ های تایید شده توسط وزارت بهداشت ترکیه

مدارک تمام دانشگاه‌ های ترکیه در سراسر دنیا بدون هیچ شرطی پذیرش می شوند.

مخصوصا افرادی که داروسازی در ترکیه ، پزشکی در ترکیه و دندانپزشکی در ترکیه را انتخاب کرده و در این رشته ها فارغ التحصیل می شوند ،مدرک پزشکی بین المللی صادر می شود.

این بدین معنی است که می توانید پس از فارغ التحصیلی در همه جای دنیا و همینطور در اتحادیه اروپا، بریتانیا و آمریکا می توانید در رشته تحصیلی خود کار کنید.

اگر شما قصد کار پس از فارغ التحصیلی خود در ایران را دارید ، تحصیل در یکی از دانشگاه‌ های گفته شده در زیر بهتر است :

 • دانشگاه‌ حاجت تپه (Hacettape University) در استانبول
 • دانشگاه‌ استانبول (Istanbul University)
 • دانشگاه‌ آنکارا (Ankara University)
 • دانشگاه‌ اژه (Ege University) در ازمیر
 • دانشگاه‌ آتاتورک (Ataturk University) در ارزروم
 • دانشگاه‌ کوچ (Koc Universiy) در استانبول
 • دانشگاه‌ یدی تپه (Yeditepe University) در استانبول

 

از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم .

Click to rate this post!
1 رای

نظر خودتان را ارسال کنیدصفحه اینستاگرام کانال تلگرام

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس