پکیج فرم DS-260 مخصوص برندگان لاتاری
بزن بریم!
ثبت نام لاتاری با 80 درصد تخفیف کد : blackfriday

همه چیز درباره اخذ ویزای توریستی

ویزای توریستی

سالیانه افراد بسیاری، به منظور بهره برداری از جاذبه های توریستی و گردشگری، علاقه مند به اخذ ویزای توریستی هستند. جدا از جاذبه های گردشگری، بسیاری نیز اهداف دیگری، نظیر بررسی کشور مورد نظر و کسب اطلاعات بیشتر برای مقصد احتمالی در آینده دارند. برای همین ویزای توریستی، از جذابیت زیادی برای افراد و مشاغل برخوردار است. شما دعوت به خواندن ادامه این مقاله از برتر مهاجر می کنیم.

ویزای توریستی چیست؟

ویزای توریستی، نوعی از ویزا است که بصورت کوتاه مدت به افراد این امکان را می دهد تا در کشوری اقامت داشته باشند. این محدودیت در هر کشوری متفاوت بوده و بسته به شرایط زمان مشخصی دارد. اخذ ویزای توریستی در هر کشور متفاوت است.

در زیر به انواع ویزا اشاره ای می شود و تفاوت آنها بطور مختصر تشریح می گردد:

1- نخستین نوع ویزا، روادیدی است که به منظور برخورداری از جاذبه های گردشگری و توریستی به افراد متقاضی داده می شود.

2- نوع دوم ویزا به روادیدی اشاره دارد که به منظور دیدار آشنایان و دوستان به افراد اعطا می شود. برای تعداد زیادی از کشورها، اعطای ویزا در این نوع همانند نوع اول بوده و تنها در برخی از مدارک تفاوت دارد. ضمنا، اخذ ویزای توریستی برای متقاضیان در این حالت محتمل تر از حالت اول است.

3- سومین نوع ویزا اشاره به ویزای مختص یه درمان و معالجه دارد و به کسانی که با هدف بهبودی قصد مسافرت به کشورهای دیگر را دارند اهدا می شود.

4- نوع دیگر ویزا، مختص واردات و صادرات بوده و به عنوان ویزای تجارت بین کشورها شناخته می شود.

5- نوع پنجم ویزا به ویزای کار و تعطیلات شهرت دارد. اخذ ویزای توریستی در این نوع، به افراد اجازه می دهد تا هنگام حضور در کشور مورد نظر، به صورت محدود به کار بپردازد.

6- ششمین و آخرین نوع ویزا، ویزای عبور یا ترانزیت نام دارد و به افراد اعطا می شود تا از مرز کشوری عبور کرده و وارد کشور دیگری شوند. مدت این نوع ویزا بسیار محدود است.

این مطلب را هم بخوانید  معرفی برترین دانشگاه های دنیا

ورود به هر کشوری، نیاز به ویزا دارد. اخذ ویزای توریستی به منظور اهداف گوناگون نظیر درمان، تجارت یا دیدار آشنایان فرد را مستلزم به طی کردن مراحل قانونی اخذ ویزای توریستی کشور مورد نظر می کند.

بطور خلاصه، برای اخذ ویزای توریستی، فرد بایستی از سفارت کشور مدنظر تعیین وقت نماید. عموما، تعیین وقت از سفارت، بطور آنلاین صورت می پذیرد. طبق مقررات هر سفارت ابتدا بایستی فرم درخواست ویزای توریستی توسط متقاضی تکمیل گردد و در سایت مربوطه بارگذاری گردد. پس از ارسال درخواست زمانی طی می گردد و نهایتا سفارت موردنظر، زمان های پیشنهادی را در اختیار متقاضی قرار می دهد و پس از انتخاب زمان، حضور فرد در ساعت و مکان مشخص الزامی می گردد.

به منظور اخذ ویزای توریستی هر کشور مدارک مشخصی را از سوی سفارت خود درخواست می نماید، اما بطور کلی فرد متقاضی بایستی مدارک زیر را حتما در روز مصاحبه همراه خود داشته باشد:

 • اصل شناسنامه
 • کپی شناسنامه
 • 2 قطعه عکس با فرمت خواسته شده
 • ارائه ی دعوت نامه در صورت وجود اقوام درجه یک
 • ترجمه ی رسمی شناسنامه
 • بلیط هتل
 • ارائه ی پرینت حساب
 • سند ملکی
 • بلیط رزرو شده ی رفت و برگشت
 • گواهی تمکن مالی
 • بیمه ی مسافرتی

ویزای توریستی اروپا

نام دیگر ویزای توریستی اروپا ویزای شینگن است. کشورهای پرتغال،  لتونی، هلند، بلژیک، جمهوری چک،لیتوانی، مجارستان، دانمارک، استونی، فنلاند، سوئد، آلمان، یونان، ایسلند، ایتالیا، اسلواکی، لوکزامبورگ، اتریش، مالت، نروژ، فرانسه، لهستان، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین، ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن محسوب می گردند.

در مجموع، 4 نوع ویزای توریستی اروپا صادر می گردد که با حروف الفبا مشخص می شوند.

ویزای تایپ A: این نوع روادید، به ویزای ترانزیت مشهور است، در این نوع ویزا، افراد اجازه خروج از فرودگاه را ندارند و تنها می توانند در فرودگاه این کشور ویزای خود را تعویض نموده و از این کشور خارج گردند.

این مطلب را هم بخوانید  مهاجرت به کانادا از طریق کار

ویزای تایپ B: به ویزای عبور معروف است. در این نوع ویزا به مسافر اجازه خروج از فرودگاه داده می شود تا بتواند به کشورهای دیگر مسافرت کند. دارنده این نوع روادید اجازه ماندن یا اقامت در کشور صادر کننده ویزا را ندارد. فرد مسافر می توانند از راه مختلف زمینی و هوایی کشور مورد نظر را ترک نموده و وارد خاک کشور ثانوی سود.

ویزای تایپ C:  این نوع ویزا مدت زمان محدود 90 روزه دارد و هدف از اخذ ویزای توریستی در این نوع معمولا بازدید کشور مربوطه و اهداف توریستی و گردشگری است. در این نوع روادید، فرد اجازه ورود به خاک کشور مورد نظر و تمامی کشورهای عضو اتحادیه شینگن را دارد. این نوع ویزا بسته به اجازه تعداد ورود، شامل یکبار، دوبار و چندین بار ورود به خاک حوزه مشخص شده است.

ویزای تایپ D: این نوع ویزا به ویزای ملی شهرت دارد.اخذ ویزای توریستی در این حالت برای افراد مشخصی است که در یکی از کشورهای حوزه شینگن مشغول به تحصیل، کار و یا اقامت دائمی دارند. دارنده این نوع ویزا می تواند بیشتر از 90 روز در اروپا اقامت داشته باشد.

زمان اخذ  ویزای  توریستی اروپا

برحسب مصوبات  جدید شورای اتحادیه  اروپا مدت زمان درخواست ویزای شینگن، حداقل 60 روز قبل از سفر به کشور مقصد است. همچنین طبق تصویب جدید اتحادیه، حداکثر فاصله میان اخذ ویزای توریستی و زمان سفر تنها 15 روز است. مدت زمان پاسخ دهی کنسولگری کشورهای اروپایی جهت اخذ ویزای توریستی اروپا، حداقل 3 هفته به طول خواهد انجامید.

هزینه اخذ ویزای توریستی اروپا

طبق تصویب شورای اتحادیه اروپا، هزینه صدور روادید اروپا یا شینگن با افزایش 33 درصدی همراه بوده است. بر طبق این مصوبه متقاضیان اخذ ویزای توریستی از ابتدای ژانویه 2020 میلادی، بایستی به جای پرداخت 60 یورو برای افراد بزرگتر از 13 سال به منظور اخذ ویزا، 80 یورو پرداخت نمایند. کودکان بین 6 تا 12 سال معمولا نصف افراد بزرگسال، مشمول پرداخت هزینه  هستند و کودکان زیر  5 سال  معاف از پرداخت خواهند بود. همچنین طبق تصویب جدید اتحادیه، حداکثر فاصله میان اخذ ویزای توریستی و زمان سفر تنها 15 روز است.

این مطلب را هم بخوانید  حقوق در کانادا

هزینه اخذ ویزای توریستی معمولا بصورت نقد و در سفارت و یا کنسولگری کشور مربوطه صورت می پذیرد. همچنین امکان پرداخت هزینه از طریق کارت های اعتباری نظیر ویزا کارت نیز در بسیاری از سفارتخانه ها امکان پذیر است، اما ممکن است برخی از سفارتخانه ها از دریافت هزینه به صورت اعتباری  امتناع ورزند،  بنابراین مطمئن ترین گزینه همراه  داشتن پول نقد جهت پرداخت می باشد. هزینه ویزای اروپا شامل هزینه ویزا و خدمات مربوطه می باشد. لازم به ذکر است که در صورت رد درخواست شما مبنی بر اخذ ویزای توریستی از جانب سفارت، هزینه های پرداختی به شما عودت نمی گردد.

دلایل رد اخذ ویزای توریستی اروپا

 1. معمولا افسران سفارت خانه ها، سرسختی زیادی برای افراد زیر 35 سال در نظر میگیرند و دلایل محکمی را برای اثبات برگشت آنها پس از اتمام زمان ویزا خواستار می شوند.
 2. تاهل بسیار مهم تلقی می شود. معمولا افراد مجرد بیشتر زیر ذره بین قرار می گیرند. از نظر افسران سفارت خانه ها، شانس برگشت افراد متاهل به خاک کشور خود، بیشتر از افراد مجرد است.
 3. عدم اثبات کافی در مورد شغل و کسب و کار فرد متقاضی، دلیل قانع کننده ای برای افسران کنسولگری ها به منظور رد درخواست متقاضیان هستند. همچنین تمکن مالی، موضوع دیگری است که هنگام اخذ ویزای توریستی، مورد توجه کنسولگری ها قرار می گیرد.
 4. پاسپورت سفید و بدون سابقه قبلی، شانس اخذ ویزای توریستی اروپا را کاهش می دهد. همه این دلایل، به نوعی به این اصل برمی گردد که فرد متقاضی، تضمینی برای بازگشت به کشور خود پس از پایان سفر به سفارت خانه ارائه دهد.

 


صفحه اینستاگرام کانال تلگرام

نظر خودتان را ارسال کنید