20 درصد تخفیف ثبت نام لاتاری: dv2025

zip code آمریکا چیست؟

زیپ کد آمریکا

برای انجام یک سری از کارها در سایت‌ های خارجی نیاز به zip code دارید. این مقاله مربوط به برندگان لاتاری است که قصد مهاجرت به آمریکا دارند. این عزیزان زمانی که در حال تکمیل فرم DS-260 هستند، نیاز به یک zip code آمریکا دارند. در اینجا شما با انواع zip code های آمریکا آشنا می‌ شوید. در نهایت گذری به موضوع پیدا کردن کد پستی ایران خواهیم داشت تا دوستانی که کد پستی آدرس‌ های قبلی خود را فراموش کرده اند ، آن را پیدا کرده و در فرم DS-260 خود وارد کنند.

zip code آمریکا

کلمه zip مخفف zone improvement plan است که معنای عمومی آن طرح بهبود منطقه ای است ولی بطور کلی به کد خدمات پستی شناخته می‌ شود. زیپ کد آمریکا همان کد پستی در ایران است که سایت‌ ها برای ارسال محصولات خود آن را از شما دریافت می‌کنند.

برندگان لاتاری که در حال تکمیل فرم DS-260 هستند، زمانی که آدرس فرد آمریکایی را می‌ خواهند وارد کنند باید انتهای آدرس زیپ کد آن شخص را درج کنند.

در فرم DS-260 علاوه بر نوشتن زیپ کد آمریکا، باید کد پستی آدرس‌ هایی که در این فرم وارد می‌ کنید را درج نمایید. این آدرس‌ ها شامل آدرس محل زندگی، کار، تحصیل، خانواده و … است. برای پیدا کردن کد پستی این آدرس‌ ها می‌توانید به سایت post.ir مراجعه کنید. در بخش بعدی در مورد نحوه پیدا کردن کد پستی در سایت POST می‌ پردازیم و سپس به انواع کد پستی در آمریکا خواهیم پرداخت.

پیدا کردن کد پستی

یافتن کد پستی

قبل از اینکه برای شما بگوییم که چگونه می‌ توانیم کد پستی خود را پیدا کنیم، ساختار این کد را خواهیم آموخت. کد پستی، کدی 10 رقمی است که به دو بخش پنج رقمی تبدیل می شود. در پنج رقم اول مشخصات کلی که شامل شهر، شهرستان، منطقه و … است و پنج رقم دوم اطلاعات جزئی تر شامل خیابان، کوچه، پلاک و … است.

راه‌ های مختلف برای پیدا کردن کد پستی

به طور کلی راه‌ های مختلفی برای پیدا کردن کد پستی وجود دارد که در ادامه با آن آشنا می‌شوید. شما می‌توانید با توجه به شرایط خود یکی از آن‌ ها را انتخاب کرده و کد پستی خود را برای فرم DS-260 پیدا کنید. اهمیت کد پستی را ما در دوره راهنمای پر کردن فرم دی اس 260 به طور کامل توضیح داده ایم و در زیر میتوانید از 4 روش مختلف برای پیدا کردن کد پستی استفاده بکنید.

1-قبض‌ های مختلف

یکی از راحت‌ ترین راه‌ ها برای پیدا کردن کد پستی استفاده از قبوض آب، برق، گاز و تلفن است. البته به تازگی به دلیل پیامک شدن قبوض ممکن است این روش برای افرادی که مستأجر هستند سخت باشد.

2-سامانه پست

استفاده از سامانه پست برای پیدا کردن کد پستی یکی از آسان ترین و بی دردسر ترین راه‌ هاست. برای استفاده از این سامانه به آدرس gnaf.post.ir/portal مراجعه کنید.

 1. در صفحه پیش رو باید در بخش منو روی گزینه یافتن کد پستی کلیک کنید.
 2. در صفحه پیش رو روی کادر انتخاب شهر کلیک کنید.
 3. سپس نام شهر، شهرستان، روستا یا آبادی خود را وارد.
 4. در نهایت پلاک و نزدیک‌ ترین کوچه به مکان خود را نوشته تا کد پستی‌ ها به ترتیب واحدهای ساختمان نمایش داده شود.

3-تلفن ثابت

امکان دریافت کد پستی به این روش از طریق سایت پست قبلاً فراهم بود. در این روش با وارد کردن شماره ثابت منزل در سایت می‌ توانستید کد پستی خود را دریافت کنید. طبق اطلاعیه‌ های این شرکت این امکان به زودی دوباره روی سایت فعال شده و افراد می‌ توانند به راحتی از آن بهره مند شوند.

4-ارسال پیامک

از دیگر روش‌ ها که برای دریافت کد پستی می‌توانید اقدام کنید، ارسال پیامک است. این روش با همکاری یک ارگان خصوصی انجام می شود که مبلغ آن 200 تومان است. برای دریافت کد پستی از این روش می‌توانید شماره ثابت خود را به شماره 7087 ارسال کنید تا کد پستی برایتان ارسال شود.

تذکر: افرادی که به هر دلیلی مکان آن‌ ها کد پستی ندارند. می‌ توانند در صفحه یافتن کد پستی روی گزینه درخواست کد پستی کلیک کنند. سپس در صفحه موجود اطلاعات خواسته شده و آدرس مکان را وارد می‌ کنید. بعد از وارد کردن این اطلاعات به شما یک کد رهگیری داده می شود که در نهایت پس گذشت 72 ساعت می‌توانید وارد سایت شده و با وارد کردن کد رهگیری خود در بخش پیگیری، کد پستی خود را دریافت کنند.

انواع زیپ کد در آمریکا

انواع زیپ کد آمریکا

به طور معمول در آمریکا 4 مدل zip code وجود دارد که هر کدام کاربرد مختص خود دارد. این 4 مدل زیپ کد شامل:

 • زیپ کد اختصاصی
 • زیپ کد صندوق پستی
 • زیپ کد ارگان نظامی
 • زیپ کد عمومی

در ادامه این 4 نوع زیپ کد را به صورت مفصل برای شما توضیح خواهیم داد.

زیپ کد اختصاصی (Unique zip code)

این نوع زیپ کد یکی از پر استفاده ترین زیپ کدها در آمریکا است. زیپ کد اختصاصی مربوط به تمامی ارگان‌ های دولتی، شرکت‌ های خصوصی، دانشگاه‌ های آزاد و دولتی، برج‌ ها و ساختمان‌ های بزرگ است. در آمریکا برای نقل و انتقالات پستی از این کد استفاده می‌ کنند. برای مثال زیپ کد سازمان اطلاعات شهروندی فدرال 81009 است یا سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا دارای زیپ کد 205050 است.

زیپ کد صندوق پستی (Zip code mailbox)

همان طور که از اسم این زیپ کد معلوم است، این کد مربوط به صندوق‌ های پستی است که معمولاً برای نامه‌ ها، کارت تبریک، بعضی از اسناد مختلف استفاده می شود. البته به تازگی زیپ کد صندوق پستی تنها برای آدرس دهی خانه‌ ها در آمریکا استفاده می شود. برای مثال کد صندوق پستی اداره مرکزی پست در الکساندریا ویرجینیا آمریکا 22313 است.

زیپ کد ارگان نظامی (Military zip code)

این زیپ کد توسط ارتش آمریکا برای کاربردهای  نظامی مورد استفاده قرار میگیرد. این کدها به صورت محرمانه است و در اختیار هر شخصی قرار نمی‌ گیرد.

زیپ کد عمومی (Standard zip code)

کارایی این زیپ کد به صورت منطقه ای است. هر منطقه از ایالت‌ های آمریکا دارای زیپ کد اختصاصی هستند که به آن‌ ها زیپ کد عمومی یا استاندارد گفته می‌ شود. کارایی این کد در نقل و انتقالات بین ایالات‌ ها می باشد.

هر کدام از ارقام این زیپ کد 5 رقمی نشان دهنده محدوده ای است. به طور مثال رقم اول بخش‌ های مختلف کل آمریکا است. رقم‌ ها بعدی ترتیب مربوط به ایالت‌ ها، شهرها، منطقه‌ ها و در نهایت مربوط به آدرس‌ های اختصاصی است.

اطلاعات بیشتر

در این بخش مقاله بیشتر در مورد شرکت‌ های پست ایران و آمریکا آشنا می‌ شوید. این اطلاعات تنها برای افزایش دانسته های عمومی است، پس اگر به این موضوع علاقه مندید حتماً تا پایان این بخش همراه برتر مهاجر باشید.

شرکت ملی پست

شرکت ملی در اواخر دهه 60 زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شروع به کار کرد. در آغاز راه این شرکت با سرمایه حدود 500 میلیون تومان شروع به کار کرد که هم اکنون بیش از 20.000 نفر کارمند در حال همکاری با این شرکت هستند. این شرکت از نظر سطح فعالیت بسیار وسیع است و با حدود 30.000 دفتر و 5.000 مسیر مبادله پستی به صورت روزانه بیش از 3.800.000 محموله به کار خود ادامه می‌ دهد.

گذشته پست در ایران

قدمت پست در ایران به حدود 2300 سال پیش، زمان حکومت هخامنشیان بازمی گردد که با عنوان چاپار شناخته می‌ شد. چاپارخانه ها در آن زمان یکی از مهم‌ ترین سازمان‌ ها در حکومت شناخته می‌ شدند. از جمله خدمات مهمی که چاپارخانه ها انجام می‌ دادند، اطلاع رسانی اخبار حیاتی حکومتی، نامه‌ های مختلف و جا به جایی گزارش‌ های حکومتی مختلف بود.

بعدها با بنیان گذاری اتحادیه پستی در دنیا، ایران از اولین کشورهایی بود که به این اتحادیه پیوست که در اواخر سال 1229 شمسی به لطف امیر کبیر، صدر اعظم ناصر الدین شاه تغییراتی بسیار مفید در سیستم پست ایران انجام شد. از جمله این تغییرات، تعیین قوانین و مقررات محکم، تعیین تعرفه‌ های پستی و برقراری سرویس‌ های منظم برای مرسولات پستی در سراسر ایران است.

از آن زمان تا به الان این شرکت به صورت مستمر در حال پیشرفت بوده و در این اواخر اسم شرکت پست از “شرکت پست جمهوری اسلامی ایران” به “شرکت ملی پست” تغییر پیدا کرده است.

خدمات شرکت ملی پست

در این بخش تمامی خدمات ارائه شده توسط شرکت پست را به شما اعلام خواهیم کرد.

 • دی‌اچ‌ال
 • پست بار
 • پست ویژه
 • پست یافته
 • بیمه پستی
 • پست عادی
 • پست صوتی
 • پست پیشتاز
 • پست مستقیم
 • صندوق پستی
 • پست رستانت
 • پست تصویری
 • پست اکسپرس
 • پست سفارشی
 • صندوق شخصی
 • پست تلفنی – ۱۹۳
 • سرویس پست تبلیغ
 • سرویس پست تبلیغ
 • سرویس‌های قراردادی
 • بازار الکترونیکی پست
 • بازار الکترونیکی کارت پستال
 • پست ویژه با تعهد زمانی توزیع
 • سرویس خرید و فروش اینترنتی
 • IBRS (سرویس پست جواب قبول)
 • پست دو قبضه – اعلامیه دریافت فرستندگان
 • تهیه طرح و انتشار تمبر و اوراق بهادار پست

خدمات پستی ایالات متحده آمریکا

خدمات پستی آمریکا

سازمان خدمات پستی در آمریکا به صورت رسمی در سال 1971 شروع به کار کرد. این سازمان کاملاً دولتی است و دفتر آن در ایالت واشنگتن دی سی است. پست‌ های درجه اول و داخلی و لجستیک از اصلی‌ ترین خدماتی است که این سازمان ارائه می‌ دهند.

این سازمان در آمریکا به پست آفیس یا پست آمریکا شناخته می شود که با بیش از 600 هزار کارمند و درآمد سالانه بیش از 75 میلیارد دلار مشغول به فعالیت است.

تاریخچه خاصی در مورد پست آمریکا وجود ندارد و اکثر قوانین پستی آن از قوانین بریتانیا برگرفته شده.

از اینکه تا پایان این مقاله همراه مجموعه برتر مهاجر بودید، از شما سپاسگزاریم. سؤال یا ابهام خود را می‌توانید در بخش نظرات اعلام کنید تا کارشناسان برترمهاجر پاسخگوی شما باشند.لطفا از آدرس فیک کشور آمریکا ،زیپ کد فیک وهتل امریکا در پر کردن فرم های مهاجرتی استفاده نکنید و تنها از آدرس و کد پستی معتبر امریکا و همین طور شماره تلفن واقعی امریکا در پر کردن فرم های خود استفاده نمایید.

جهت اخذ ویزای توریستی و ویزای تحصیلی آمریکا با مشاورین برترمهاجر در ارتباط باشید.

سوالات متداول zip code آمریکا چیست؟صفحه اینستاگرام کانال تلگرام
مشاوره رایگان ویزای توریستی:021 88828391