به مشاوره نیاز دارید؟
تماس بگیرید

021-77500359

پیام در تلگرام

پیام در واتساپ

ثبت نام لاتاری 2022 کلیک کنید

تحصیل در خارج از کشور

تحصیلات بین المللی

آمار در کل جهان نشان دهنده این است که در سالیانه بیش از یک میلیون نفر مهاجرت تحصیلی دارند. مهاجرت تحصیلی در ایران نیز طرفداران زیادی دارد و هر سال دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در کشور ها دیگر اقدام به مهاجرت می کنند.

مهاجرانی که به قصد تحصیل می خواهد به دیگر کشور ها سفر کنند باید مطالعات مربوطه در مورد کشور مقصد خود داشته باشند. این افراد اگر با دانش قبلی مهاجرت کنند می توانند آینده خود را تضمین کنند ولی اگر بدون هیچ اطلاعی از کشور مقصد خود بخواهند مهاجرت نمایند ممکن است در آینده به مشکلات پیش بینی نشده برخورد کنند.

در این بخش از مقاله به بیشترین سوالاتی که در مورد تحصیل در خارج از کشور از کارشناسان برتر مهاجر پرسیده شده را مطرح می کنیم و تا انتهای این مقاله می توانید جواب تمامی این سوال ها را دریافت نمایید. همراه ما باشید.

  • ویژگی ها و معایب تحصیلات در کشور خارجی چیست؟
  • مخارج مهاجرت تحصیلی، در آخر فایده ای دارد؟
  • آیا می توانیم به صورت مجردی برای ادامه تحصیل به کشور های خارجی سفر کنیم؟
  • بهترین سن و دوره برای مهاجرت تحصیلی چیست؟
  • بهترین کشور ها برای تحصیلات کدامند؟
  • کدام دانشگاه و رشته ها برای تحصیل در خارج مناسب تر است؟

و اما در این قسمت میخواهیم به سوالات مطرح شده به صورت جز به جز پاسخ دهیم. همچنین شما نیز می توانید نظرات خود را در پایان این مقاله مطرح کنید. اگر شما جزء افراد تجربه گر هستید می توانید تجربیات خود را در این باره به اشتراک بگزارید. این مقاله بر اساس گفته های تعدادی از تجربه گران که در خارج از ایران تحصیل نمودند نوشته شده. امیدواریم پس از مطالعه این مقاله، به پاسخ بیشتر سوالات خود رسیده باشید. در صورت جواب بی پاسخ در ذهن خود دارید می توانید از کارشناسان مربوطه برتر مهاجر بپرسید.

سوالات ذکر شده را در قالب بخش های ویژگی ها و معایب تحصیلات در خارج از ایران پاسخ دادیم.

ویژگی های تحصیلات در خارج از ایران

نیاز نداشتن به کنکور برای ورود به دانشگاه

از بارز ترین ویژگی دانشگاه ها در سراسر دنیا نداشتن کنکور است که شما می تواند بدون هیچ گونه استرسی وارد این دانشگاه ها شوید. این ویژگی باعث شده تا مهاجران بتوانند در رشته مورد پسنده خود ثبت نام نمایند و تحصیلات خود را ادامه دهند. از مهم ترین دانشگاه ها ایران نیاز به کنکور دارد که این خود نیز باعث ضرر های زیادی هم به دانشجویان و هم کشور بخورد. کشور های خارجی این مانع بزرگ را برای دانشجویان برداشته اند و دانشجویان می توانند به صورت آزادانه مشغول به تحصیلات مورد پسنده خود شوند. سالیانه اشخاص زیادی در کنکور شرکت می کنند اما موفق به تحصیل در رشته مورد علاقشان نمیشود و یا یک سال عمر آن ها هدر می رود. از این رو کنکور تاثیرات مخربی در دانشجویان می گذارد که این خود باعث افت سطح عملی کشور می شود.

بهترین دانشگاه های دنیا هیچ گونه کنکور و آزمون برای افرادی که می خواهند وارد دانشگاه شوند ندارند. ملاک این دانشگاه ها علاقه و سرمایه فرد می باشد، که دانشجویان می توانند با بهترین امکانات به تحصیلات مشغول شوند. این آزادی در انتخاب دانشگاه و رشته باعث می شود که فرد با دانش قبلی وارد دانشگاه و رشته مورد پسند خود شود و از امکانات بی نظیر دانشگاه ها بین المللی استفاده نماید. در این روش کمک فوق العاده ای به افراد و آن جامعه می شود تا بتوانند مسیر خود را به درستی انتخاب نمایند.

یادگیری زبان دوم

در جهانی که در حال زندگی کردن هستید، بلد بودن یک زبان دیگر نیاز است. حال اگه این زبان دوم انگلیسی باشد بهتر است. آشنایی با زبان های دیگر باعث می شود تا تنوع زیادی در پیدا کردن شغل خود داشته باشید. افرادی که به قصد تحصیلات به دیگر کشور ها سفر می کنند می توانند از این ویژگی بهره مند شود. همان طور که گفتیم دانشجویان با داشتن آشنایی به زبان دیگر می توانند پس از اتمام تحصیلات خودشون با وجود محدودیت ها که در بازار ها جهانی است، در بهترین شرکت ها استخدام شوند.

پیدا کردن اعتماد به نفس فردی و خود شناسی بیشتر

بعضی از سختی ها مانند دوری از خانواده، زندگی دانشجویی و مشکلات قربت باعث می شود که افراد را مقاوم تر کند. این عوامل باعث می شود که فرد خودشناسی خوبی نسبت به خود پیدا کند و اهداف خود را راحتتر پیدا کند. البته این سختی ها ذکر شده برای اوایل مهاجرت می باشد. این سختی ها، اعتماد به نفس افراد را به شدت بالا می برد که این خود برای زندگی روزمره به شدت مورد  نیاز می باشد. حل کردن تمامی مشکلات به صورت مجردی این ویژگی را به فرد اضافه می کند.

آشنایی با فرهنگ و مذاهب مختلف

مهاجران دانشجو می توانند به تاریخ و فرهنگ کشور که در آن تحصیل می کنند آشنا شوند. همچنین به دلیل بین المللی بودن این دانشگاه ها دانشجویان از سراسر دنیا جذب این دانشگاه می شود که افراد با دوست شدن با آن ها از فرهنگ آن ها نیز مطلع شود. همین ویژگی باعث آزادی در تفکر وی می شود و نسبت به مسائل مختلف دید باز تری دارد. همچنین افراد از ارتباطات بین المللی خوبی برخوردار می شوند.

شانس بیشتر برای پیدا کردن شغل

تقربیا 100 درصد افرادی تحصیلاتشان تمام شده و جویای کار هستند می تواند شغل مورد علاقه خود مشغول به کار شوند. مطابق تجربیات گفته شده، افراد حتی حق اتنخاب در شرکت های نیازمند رشته آن ها نیز دارند. اما باید توجه داشته باشید تمامی موارد ذکر شده در این بخش بستگی به انتخاب درست شما دارد. افراد اگر نتوانند انتخاب درستی داشته باشند نمی توانند به راحتی کار پیدا کنند.

دانشجویان دانشگاه های بین المللی در کشور خود نیز می تواند موقعیت خوبی داشته باشند. کارفرمایان در سراسر دنیا به دنبال افرادی هستند که از دانشگاه های بین المللی فارغ التحصیل شدند. گفتی است افرادی که زبان های بین المللی را یادگرفت باشند راحتتر از بقیه می توانند در شغل مورد پسند خود استخدام شوند.

معایب تحصیلات در خارج از ایران

زندگی در غربت و دوری از خانواده

شهروندان ایرانی نسبت به کشور های دیگر از حساسات زیادی برخودار هستند. این ویژگی باعث می شود که در غربت، دوری از وطن و خانواده خود را بیشتر حس کنند. افرادی که مهاجرت می کنند ممکن است در اویل مهاجرت خود دچار مشکلات روحی و روانی شوند. بنابراین پیشنهاد می شود که قبل از ترک وطن خود را از لحاظ روانی آماده کنید تا بتوانید زندگی بهتری در خارج از کشور داشته باشید. مواردی هستند که می تواند از حس غربت بکاهد، مواردی مثل داشتن دوستان و اقوام در آن کشور یا وجود محله هایی که ایرانیان بیشتر در آن سکونت دارند. ولی به هر حال باید این حس غربت را در ابتدای ورود خود به خاک کشور مقصد تحمل نمایید.

مخارج زیاد زندگی و تحصیلات

در بعضی از کشور ها مخارج زندگی بسیار بالا می باشد. فرد برای تحصیلات در این کشور ها باید از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشد. افرادی که توسط دانشگاه بورسیه می شوند، مخارج کمتری متحمل می شوند. ولی به طور کلی باید خود فرد نیز مقداری سرمایه داشته باشد تا بتواند بدون داشتن دغدغه تحصیلات خود را پشت سر بگذارد. پیشنهاد می شود در مورد هزینه ها کشور مقصد تحقیقات لازم را داشته باشد تا در بودجه بندی خود در آینده به مشکل برنخورید. به طور کلی هزینه تحصیلات در ایران کمتر از بقیه کشور ها می باشد. البته این اختلاف بابت کم ارزش شدن پول ملی می باشد. اگر افراد بتوانند یک کار پاره وقت در کشور مقصد پیدا کنند می توانند به راحتی از پس مخارج خود برآیند.

به طور کلی

افراد می توانند با اهداف تحصیلات در بعضی از کشور ها اقامت دائمی خود را دریافت نماید. مهاجرت تحصیلی با تمام بدی ها و خوبی ها اگر هدفمند باشد می تواند آینده شخص را به سمت بهترین ها ببرد. پس قبل از مهاجرت خود به کشور مورد، نظر تمامی اطاعات مورد نیاز کسب کنید. اگر بتوانید قوانین اساسی کشور مقصد را نیز مطالعه نمایید می توانید در همه جا از حقوق خود حفاظ کنید. از مواردی که حتما باید مطالعه شود قوانین و مقررات دانشگاه مقصد می باشد. بنابراین مهاجرت های تحصیلی بدون هدف اصلا برای هیچ کس پیشنهاد نمی شود. زیرا ممکن است آینده مخربی در انتظار فرد باشد.
به طور کلی نمی توان گفت که تحصیلات در خارج از کشور 100 درصد خوشبختی می آورد. خوب یا بد بودن این مهاجرت تحصیلی تماما به خود فرد بستگی دارد.

حتی نمی توان گفت کدام دانشگاه بهتر از دانشگاه دیگر می باشد. چون هر فرد باید نسبت به شرایط و رشته مورد علاقه خود، بهترین دانشگاه برایش فرق می کند و نمی توان برای همه یک نسخه پیچید. بنابراین اول شرایط خود و رشته تحصیلی تان را انتخاب بعد به دنبال کشور و دانشگاه مناسب خود باشید. پس از انتخاب دانشگاه مقصد اگر بتوانید با کسانی که به آن دانشگاه ها رفتند ارتباط برقرار کنید، می تواند کمک شایانی به شما نسبت به مهاجرت شما به آن کشور داشته باشد.

در آخر تشکر می کنیم از شما که برای این مقاله وقت گذاشتید و افرادی که به ما کمک کردن تا این مقاله را به درست ترین شکل ممکن تهیه کنیم. دوستان عزیزی که سوال یا ابهامی در مورد مقاله تحصیل در خارج از کشور دارند می توانند نظر خود را ثبت کنند تا کارشناسان ما در اولین فرصت به شما پاسخ دهند.

نظر خودتان را ارسال کنید