ثبت نام لاتاری 2022 کلیک کنید

مهاجرت به روسیه

در سال های اخیر ایرانی های بسیاری روسیه را برای زندگی انتخاب کرده اند و مهاجرت به روسیه از طرق مختلفی امکان پذیر است که در این مقاله به معرفی این روش ها خواهیم پرداخت. همانطور که شاید می دانید روسیه بزرگ ترین کشور دنیا در اوراسیا و یکی از همسایگان ایران است که روابط دیپلماتیک بسیار خوبی با دولت دارد. وسعت روسیه به قدری است که در مجموع با 14 کشور در قاره اروپا و آسیا هم مرز است و با برخی کشورهای دیگر مانند کشورهای اطراف دریای خزر و دریای ژاپن مرز آبی دارد. روسیه یکی از ابرقدرت های جهان با منابع طبیعی بی نظیر و بی پایان است و در دسته کشورهای صنعتی با اقتصاد رو به رشد قرار دارد به همین دلیل در سال های اخیر مهاجرت به روسیه در بین مردم کشورهای مختلف از جمله ایران رایج شده است.

 

روسیه

 

درباره کشور روسیه

پایتخت روسیه شهر مسکو و یکی از زیباترین و گران ترین شهرهای جهان است که سالانه میلیون ها توریست از آن بازدید می کنند و دومین شهر پرجمعیت اروپا به شمار می رود. لازم به ذکر است تمامی نقاط روسیه مسکونی نیست و بسیاری از سرزمین های آن سردسیری هستند و امکان زندگی و یا کشاورزی و صنعت در آنها وجود ندارد و افراد برای مهاجرت به روسیه معمولا شهرهای گرم تر و شهرهایی که سطح کیفی زندگی در آنها بالا است را انتخاب می کنند. شهرهای مهم و توریستی روسیه علاوه بر مسکو، سن پترزبورگ، کازان و سوچی هستند و افراد معمولا بعد از مهاجرت به روسیه، یکی از این شهرها را برای زندگی انتخاب می کنند. بیشتر ساکنین روسیه از اقوام روس هستند و 20 درصد جامعه را نیز اوکراینی ها، ارامنه، چچنی ها و باشقیرها، بلاروسی ‌ها، قفقازی ها، آسی‌ها، آذربایجانی ‌ها و قزاق‌ ها تشکیل داده اند. مردم در این کشور به زبان روسی صحبت می کنند ولی زبان های غیررسمی دیگری مانند زبان ترکی نیز در این سرزمین وجود دارد، بسیاری از مردم این کشور هم به زبان انگلیسی مسلط هستند و معمولا در تجارت و کسب و کار از این زبان در روسیه استفاده می شود و شما نیز برای مهاجرت به روسیه نیازی نیست که زبان روسی بدانید و با انگلیسی کارتان راه می افتد.

همانطور که می دانید بسیاری از نویسندگان و شعرای مشهور و محبوب جهان، اهل کشور روسیه بوده اند و آثار به یاد ماندنی از خود به جای گذاشته اند، داستایوفسکی و تولستوی از جمله آنها می باشند. جالب است بدانید کشور روسیه بعد از شروع قرن هیجده میلادی شروع به رشد کرد و پیشرفت کرد و امروز به جایی رسیده که عضو ثابت بسیاری از سازمان ها و پیمان های جهانی می باشد و حق وتو کردن دارد. آب و هوای این کشور پهناور در مناطق مختلف آن، متفاوت است و در یک فصل، سردترین و گرمترین هوا را در نقاط مختلف روسیه می توانید شاهد باشید. بعد از آشنایی کوتاه با کشور روسیه می خواهیم روش های مختلف مهاجرت به روسیه را بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

 

مهاجرت به روسیه و دریافت اقامت این کشور از چه راه هایی امکان پذیر است؟

ایرانی ها در گذشته بیشتر برای سفر به روسیه می رفتند ولی در دهه اخیر به دلیل اقتصاد ضعیف کشور و همچنین نوسانات نرخ ارزهای باارزش مانند یورو و دلار و سختگیرانه تر شدن قوانین مهاجرتی سایر کشورهای اروپایی و آمریکا، امروزه مردن ایران مهاجرت به روسیه را انتخاب می کنند و ترجیح می دهند که در این کشور زندگی کنند، برای مهاجرت به روسیه راه های مختلفی از جمله خرید ملک، تحصیل، ثبت شرکت، ازداج و موارد دیگر وجود دارد که بیشتر به آنها خواهیم پرداخت. معمولا افرادی که قصد سرمایه گذاری و یا مهاجرت به روسیه را دارند در قدم اول با ویزای ویزیت یا همان ویزای توریستی روسیه چندین بار به این کشور سفر می کنند و اوضاع و شرایط را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می دهند تا بتوانند با آگاهی بیشتر برای مهاجرت به روسیه اقدام نمایند. افرادی که قصد سفر به این کشور زیبا را دارند باید از قبل ویزای توریستی این کشور را دریافت نمایند و از آنجایی که روابط سیاسی روسیه با ایران خوب است، صدور این ویزا نهایتا در چند روز کاری انجام می شود و اعتبار آن هم یک ماهه است، ویزای توریستی روسیه قابل تمدید نیست و در صورتی که فردی بخواهد بیشتر از اعتبار آن در خاک روسیه بماند، باید با خروج از این کشور دوباره درخواست ویزا بدهد.

 

سرمایه گذاری و مهاجرت به روسیه

یکی از روش های خوب برای مهاجرت به روسیه، سرمایه گذاری در این کشور است، ویزای سرمایه گذاری روسیه معمولا یک سال اعتبار دارد و به وسیله آن افراد بدون محدودیت می توانند در خاک روسیه تردد و در هر کجای این کشور که بخواهند کار و یا زندگی کنند. این ویزا در انواع مختلف یک، دو و چند بار ورود وجود دارد و بسته نوع سرمایه گذاری برای متقاضی صادر می شود، اعتبار ویزای یک و دو بار ورود سرمایه گذاری روسیه بین یک تا 3 ماه و چند بار ورود یا نامحدود، بین 3 تا 6 ماه و یکسال می باشد. دریافت ویزای تجاری یا سرمایه گذاری می تواند سکوی پرتاب شما به سمت مهاجرت به روسیه باشد و جالب است بدانید که با این ویزا می توانید یه سفرهای غیرتجاری نیز بروید.

برای اخذ ویزای سرمایه گذاری روسیه می توانید از طریق وزارت امور خارجه این کشور و یا شرکت هایی که در امور مهاجرت به روسیه فعالیت دارند، اقدام نمایید. معمولا ویزای سرمایه گذاری روسیه طی 45 روز کاری بررسی و در صورت تایید وزارت صادر می شود. سرمایه گذاران خارجی و افرادی که با هدف تجارت وارد روسیه می شوند و همچنین توریست های فرهنگی و افرادی که به تبادلات ورزشی می پردازند نیز باید این نوع ویزا را دریافت کنند، همچنین در صورتی که توریستی قصد اقامت بیش از یک ماه در روسیه را دارد نیز باید با ویزای تجاری به این کشور سفر کند.

 

مهاجرت به روسیه برای تحصیل

ویزای تحصیلی یکی از راه های خوب برای مهاجرت به روسیه است که این ویزا باید از فدراسیون روسیه دریافت شود. خوب است بدانید ویزای دانشجویی روسیه یک بار ورود و برای کل دوران تحصیل معتبر است و برای دریافت آن باید مدارکی از قبیل پذیرش دانشجویی و یا نامه از یکی از مدارس روسیه ارائه داد. این ویزا همچنین برای گذراندن دوره های زبان روسی نیز صادر می شود. ویزای تحصیلی روسیه 3 ماه تا یک سال پس از صدور اولیه اعتبار دارد و بسته به مدت زمان اقامت، باید آن را تمدید کرد.

 

مهاجرت به روسیه از طریق کار

مهاجرت به روسیه از طریق کار با اخذ ویزای کاری و تخصص امکان پذیر است و بسیاری از ایرانی ها این روش را یکی از بهترین روش های مهاجرت به روسیه می دانند. برای مهاجرت به روسیه از طریق کار باید اول یک کارفرمای روسی پیدا کنید تا به وسیله دعوتنامه ای که شرکت روسی برای شما ارسال می کند قادر به دریافت ویزای کار شوید. ویزای کار روسیه چند بار ورود است و بین 3 ماه تا یک سال هم اعتبار دارد و قابل تمدید می باشد. شرکتی که از شما دعوت به همکاری می کند باید کاملا قانونی باشد و هیچ گونه فرار مالیاتی در پرونده آن ثبت نشده باشد.

 

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

یکی از آسان ترین روش های مهاجرت به روسیه، ازدواج با یک روس و یا فردی که تابعیت روسی دارد، می باشد و جالب است بدانید تا قبل از تابستان سال 2015 میلادی چنین قانونی در قوانین مهاجرتی روسیه وجود نداشت. ویزای ازدواج تنها برای اتباع خارجی که با یک روس ازدواج کرده است، صادر می شود و 5 سال هم اعتبار دارد. ویزای ازدواج یکی از بهترین روش های مهاجرت به روسیه است مشروط بر اینکه ازدواج واقعی باشد و اگر تنها برای اخذ اقامت روسیه صورت گرفته باشد، حتی ممکن است از خاک روسیه اخراج شوید. افرادی که از طریق ازدواج به روسیه مهاجرت می کنند، می توانند بدون هیچ محدودیتی کار و یا تحصیل کنند. مدارک لازم برای اخذ ویزای ازدواج برای مهاجرت به روسیه عبارتند از گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی سلامت و مدارک پزشکی که توسط پزشک معتمد سفارت روسیه تایید شده باشد، سند و گواهی ازدواج و سایر مدارکی که باید برای انواع ویزا ارائه داد.

 

مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی

روسیه یکی از اعضای کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل متحد به نام کنوانسیون ژنو است و به همین دلیل باید به افراد واجدالشرایطی که در این کشور اعلام پناهندگی می کنند، امتیاز پناهندگی اعطا کند. امروزه پناهندگی تبدیل به یکی از روش های مهاجرت به روسیه در بین افراد در جوامع مختلف از جمله ایران شده است و قبل از هر چیزی باید بگوییم که پناهندگی یکی از پرخطرترین و دشوارترین راه های مهاجرت به روسیه است. افراد بالای 18 سال می توانند در خاک کشور روسیه اعلام پناهندگی کنند تا برای آنها پرونده ای تشکیل و به آن رسیدگی شود. برای این منظور متقاضی پناهندگی روسیه باید تا 24 ساعت بعد از اینکه وارد روسیه شد با مراجعه به یکی از مراکز کنسولگری مرزی و دیپلماتیک دولت فدرال، پناهندگی خود را اعلام و فرم مخصوص پناهندگان را پر کند. بعد از این مرحله دولت روسیه باید به او در یکی از کمپ های پناهندگی اسکان بدهد.

بررسی اولیه درخواست پناهندگی در حدود 5 روز کاری انجام می شود و در صورتی که دلایل پناهجو مورد قبول کنسولگری و اداره مهاجرت باشد، درخواست او پذیرفته می شود و باید پاسپورت و مدارک شناسایی خود را به پلیس محلی تحویل دهد. افرادی که با درخواست پناهندگی آنها موافقت می شود از حقوقی مانند کمک هزینه زندگی، مترجم، و خدمات درمانی و بهداشت برخوردار می شوند. مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی مراحل زیادی دارد و در صورت قبولی در تمامی مراحل و مصاحبه ها و متقاعد شدن دولت روسیه مبنی بر اینکه متقاضی واقعا چاره ای جز پناهنده شدن نداشته، کارت یا گواهی پناهندگی که 3 سال اعتبار دارد را برای متقاضی صادر می کنند. لازم به ذکر است پروسه پناهندگی روسیه بسیار طولانی و در برخی موارد ممکن است یک سال هم طول بکشد. کارت پناهندگی در سراسر روسیه اعتبار دارد و فرد متقاضی می تواند جایی را برای خود اجاره و در آن زندگی کند. افرادی که موفق به دریافت کارت پناهندگی روسیه می شوند از حقوقی مانند هزینه جابجایی و نقل مکان به محل زندگی جدید و موقت، تامین خورد و خوراک عمومی، حفاظت پناهنده توسط وزارت کشور در محل اقامت موقت، خدمات درمانی، حمایت حقوقی و اجتماعی و آموزش زبان و آموزش های شغلی برخوردار می گردند.

در حال حاضر روسیه به ایرانی ها بسیار سخت پناهندگی می دهد و مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی راهی نیست که ما پیشنهاد کنیم، چرا که در راه رسیدن به مقصد و هدف خطرات و اتفاقات ناگوار بسیاری در کمین است و ارزش این ریسک را ندارد و در صورتی که با درخواست پناهندگی متقاضی موافقت نشود، او مجبور به ترک خاک روسیه می شود و برگشت به ایران هم برای او پرخطر و دشوار خواهد شد.

 

مهاجرت به روسیه بدون ویزا

متاسفانه مهاجرت به روسیه بدون ویزا امکان پذیر نیست، به طور کلی مهاجرت به هر کشوری باید با اخذ ویزای مربوط با نوع و روش مهاجرت صورت گیرد. البته روسیه جدیدا قانونی را تصویب کرده که بر اساس آن شهروندان ایرانی، بحرینی، الجزایری، هندی، چینی، کره شمالی، امارات، عمان، سنگاپور، ترکیه و ژاپن و چند کشور دیگر می توانند بدون ویزا وارد خاک این کشور شوند ولی این ورود منجر به مهاجرت به روسیه نمی شود و تنها به منظور ویزیت و بازدید از جاذبه های این کشور می باشد، همچنین کارآفرینان نیز می توانند بدون ویزا به روسیه سفر کنند . طبق این قانون افرادی که به روسیه سفر می کنند تنها می توانند 8 روز بدون ویزا در خاک این کشور اقامت داشته باشند و در صورتی که پس از اتمام این هشت روز، فرد هنوز در روسیه باشد مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد. این قانون در واقع جهت توسعه صنعت گردشگری روسیه و ورود ارز به این کشور ایجاد و تصویب شده است.

 

ویزای اقامتی و ویزای ترانزیت روسیه

افرادی که دوستان و یا اقوامی در روسیه دارند، بدون ارائه واچر هتل می توانند ویزای اقامتی روسیه را که 3 ماه اعتبار دارد، دریافت کنند، برای اخذ ویزای اقامتی باید از طریق سفارت و یا وزارت امور داخلی روسیه و با داشتن دعوتنامه از طرف شخصی که در روسیه اقامت دارد، اقدام کنید. رسیدگی به این نوع ویزا بین 45 روز تا 4 ماه طول می کشد. ویزای ترانزیت روسیه برای افرادی صادر می شود که از طریق مرز هوایی یا زمینی این کشور می خواهند به کشور مقصد برسند و افراد دارای این ویزا می توانند 72 ساعت در خاک روسیه بمانند. برای این منظور باید مدارکی از قبیل کپی بلیط هواپیما، قطار و یا وسایل نقلیه دیگر را ارائه دهید. اگر حمل نقل، جاده ای باشد اعتبار ویزای ترانزیت روسیه به 10 روز افزایش می یابد.

نظر خودتان را ارسال کنید