به مشاوره نیاز دارید؟
تماس بگیرید

021-77500359

پیام در تلگرام

پیام در واتساپ

ثبت نام لاتاری 2022 کلیک کنید

مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ

نروژ یکی از کشورهای قاره اروپا است که سطح رفاه اجتماعی بالایی دارد، به دلیل شرایط مطلوب این کشور افراد زیادی سالانه خواهان مهاجرت به نروژ هستند. نروژ یک کشور کوهستانی است دارای آب و هوای بسیار سرد، که در بیشتر منطقه های شمالی این کشور به دلیل نزدیکی به قطب شمال 6 ماه از سال شب و 6 ماه از سال روز است از این رو می توان گفت شرایط زندگی در این کشور و مهاجرت به نروژ با سایر کشورها متفاوت است.  پایتخت کشور نروژ اسلو است. زبان رسمی این کشور نروژی است (در دو گویش) و واحد پول کشور نروژ کرون است که از لحاظ اقتصادی این کشور در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد. کشور نروژ از جمله کشورهایی است که منابع نفت خام زیادی دارد. هم چنین در این کشور دخایر گاز نیز فراوان اند و وجود آبزیان یکی دیگر از ذخایر این کشور به حساب می آید. کشور نروژ یکی از کشورهای پیشرفته در دنیا به حساب می آید که با بیش از پنج میلیون جمعیت، امید به زندگی در این کشور بسیار بالاست بنابراین افراد زیادی خواهان مهاجرت به نروژ هستند.

 

مهاجرت به نروژ

 

راه های مهاجرت به نروژ

برای مهاجرت به نروژ می توان از راه های مختلف اقدام کرد:

 • مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

تمام کشورها دارای آموزش رایگان نمی باشند فقط کشورهای کمی در اروپا هستند که سیستم آموزشی رایگان در خدمت افراد قرار می دهند که نروژ را میتوان در این گروه گنجاند که تحصیل در آن رایگان می باشد و آموزش در این کشور در سطح بسیار مطلوبی است. سطح علمی دانشگاه های نروژ بسیار بالا است که هم به دو صورت دولتی و هم به صورت خصوصی اماده ارایه خدمت هستند. بسیاری از کسانی که نروژ را برای تحصیل انتخاب می کنند به دنبال تحصیل در رشته های مهندسی هستند از جمله مهندسی برق یا صنایع تا بتوانند بعد از اتمام تحصیل، کار مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کنند، هم چنین رشته مهندسی مکانیک و مهندسی شیلات جزء رشته های انتخابی افرادی است که، به دنبال مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل هستند. یکی از بهترین راه ها برای مهاجرت به نروژ در حال حاضر مهاجرت از طریق تحصیلی است زیرا هزینه تحصیل در این کشور پایین است. برای گرفتن پذیرش تحصیلی یکی از مدارک قطعی داشتن مدرک زبان است که بدون آن پذیرش تحصیلی حاصل نمی شود. برای مقطع لیسانس آیتلس 6 و برای مقطع فوق لیسانس حداقل آیتلس 6.5 زبان انگلیسی لازم است و این مقطع به مدت 2 سال به طول می انجامد. با این وجود در مقطع لیسانس در دانشگاه های کشور نروژ عموما دوره ها به زبان نروژی برگزار می شود و مدت زمان تحصیل در این دوره معمولا 3 سال است. برای تحصیل در این مقطع ارایه مدرک دیپلم 12 سال تحصیلی معتبر، ضروری می باشد. برای تحصیل در مقطع دکترا در نروژ، ابتدا باید سوپروایزر یا استاد راهنما در این کشور فرد را بپذیرد. لازم به ذکر است که داشتن رزومه تحصیلی قوی، معدل بالا، مقالات علمی،پژوهش های تایید شده و طرح های تحقیقاتی در پذیرش دکترا برای مهاجرت به نروژ بسیار تاثیرگذار است. دانشگا های نروژ از لحاظ رتبه بندی جایگاه خوبی را در جهان دارا هستند. از جمله: دانشگاه اسلو، دانشگاه علم و صنعت نروژ و دانشگاه برگن. افرادی که قصد اقامت دایم را دارند باید به مدت 6 ماه پس از فارق التحصیلی در این کشور به جستجوی کار پرداخته و پس از پیدا نمودن شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود اقامت کاری دریافت کنند.

 • مهاجرت به نروژ از طریق کار

نروژ جزء کشورهای ثروتمند جهان به شمار می آید که اقتصاد بسیار بالایی دارد از این رو فرصت های کاری زیادی را داراست. از جمله مشاغل پردرآمد و پرطزفدار در نروژ میتوان مهندسی نفت و گاز، مهندسی عمران، مهندسی کشاورزی، مهندسی برق، آرایشگری، هتلداری، آشپزی و … را نام برد. کلیه کسانی که قصد مهاجرت به نروژ از طریق کار را دارند، باید در زمینه شغلی خود دارای تخصص و حرفه ای باشند و برای ورود به نروژ نیاز به اخذ ویزای کاری دارند.

مدارکی که برای اخذ ویزای کاری برای مهاجرت به نروژ مورد نیاز است را می توان به شرح زیر بیان کرد:

 • دارا بودن پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست (طبق چک لیست فرم های مربوط به ویزا باید تکمیل شود)
 • دو قطعه عکس گذرنامه ای
 • مدارک تحصیلی و رزومه کاری فرد متقاضی
 • داشتن پیشنهاد شغلی و هم چنین تعیین حقوق و دستمزدی که در قرار داد ذکر شده باشد
 • ارائه شواهدی مبنی بر این که فرد متقاضی در نروژ در آینده محلی برای زندگی دارد.

البته با توجه به وضعیت فرد و شرایط موجود ممکن است، مدارک دیگری برای ارائه لازم باشد که تمام این مدارک باید ابتدا ترجمه شوند و مورد تایید قرار بگیرند. فردی که با گرفتن ویزای کاری قصد مهاجرت به نروژ را دارد، باید قبل از ورود از پلیس محلی نروژ اجازه اقامت بگیرد و در صورت اثبات توان مالی(ثابت کند می تواند خانواده ی خود را در این زمان از لحاظ مالی تامین کند) می تواند برای همسر و فرزندانش نیز تقاضای ویزا نماید.

 • مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری

نروژ کشوری بسیار توسعه یافته است، ساختار اقتصاد پر قدرتی دارد که کشور ثروتمندی در سطح جهان به شمار می رود و با داشتن حقوق شهروندی و رفاه اجتماعی افراد زیادی به دنبال اخذ اقامت و مهاجرت به نروژ و سرمایه گذاری در این کشور هستند. موقعیت خاص کشور نروژ و هم چنین سیستم مالیاتی مناسب این کشور، اقتصاد مدرن و پیشرفته و استراتژی بازار داخلی، زمین های حاصل خیز، موقعیت جغرافیایی مناسب دلیل اصلی جذب سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در نروژ است. مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری نسبت به سرمایه گذاری در سایر کشورهای دنیا کم ریسک تر می باشد .

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در نروژ جهت اخذ اقامت در این کشور، ۱۰۰ هزار یورو می باشد. فرصت های سرمایه گذاری در نروژ بسیار هستند که هر سال توسط دولت این کشور معرفی می شود. سرمایه گذار می تواند در بخش های مختلف مانند: پروژه های نفتی سرمایه گذاری کند. همچنین در بخش های مهم اقتصادی نروژ مثلا صنعت کشتی سازی یا صنعت دریایی سرمایه گذاری کند.  سرمایه گذاری می تواند در خصوص ماشین آلات و دستگاه های مربوط به صنعت نفت و گاز و پالایش آن باشد. ماهی گیری و صنایع گاز نیز از جمله بخش هایی است که در آن می توان سرمایه گذاری انجام داد .علاوه بر این، سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات نیز وجود دارد که افراد دارای سرمایه ی بالا به سرمایه گذاری در این بخش می پردازند.  افتتاح فروشگاه های مختلف از جمله فروشگاه های زنجیره ای و نیز فروشگاه های محصولات فناوری تجارت سودآوری است. از شرایط مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری این است که فرد باید به زبان نروژی تسلط داسته باشد و تحصیلات خود را در زمینه زبان نروژی و مطالعات اجتماعی تکمیل کند. متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری پس از سه سال می توانند اقامت دایم خود را اخذ کنند و اگر فردی به دنبال گرفتن پاسپورت کشور نروژ باشد بعد از زندگی کردن به مدت 7 سال در نروژ میتواند اقدام نماید.

 • مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت به نروژ  ازدواج با یک تبعه یا مقیم دائم آن کشور می باشد. البته باید توجه کرد که این ازدواج نباید صوری باشد و باید به صورت  قانونی انجام گیرد. فردی که متقاضی مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج است باید با یک تبعه نروژی مرد یا زن ازدواج کند و یا اینکه ابتدا به صورت قانونی وارد کشور شود و در مدت حضور خود به صورت قانونی ازدواجش را ثبت کند. در صورتی که ازدواج فرد خارجی با تبعه نروژی ادامه یابد و آنها در کشور نروژ زندگی کنندو با توجه به این که فرد خارجی در این مدت سوء سابقه قانونی نداشته باشد در آن صورت می تواند برای اقامت دائم کشور نروژ اقدام نماید. متقاضیان برای ازدواج با اتباع نروژی برای مهاجرت به نروژ باید دارای شرایط زیر باشند:

زوجین باید حداقل به مدت 2 سال با هم در ارتباط باشند و برای اثبات این امر باید مدارکی مانند: عکس و فیلم ارایه دهند.

همسر نروژی می بایست برای تبعه ی خارجی درخواست ویزای ازدواج دهد که در این صورت دولت نروژ برای او ویزایی با اعتبار 90 روز صادر خواهد کرد.

 • مهاجرت به نروژ و اخذ تابعیت از طریق تولد

کشورها برای اعطای تابعیت از طریق تولد از دو اصل اساسی خون و خاک پیروی می کنند. کشورهایی مانند: کانادا، برزیل، آمریکا، پرتغال و … به کودکی که در خاک این کشور ها به دنیا آمده اند، پاسپورت کشور را اعطا می نمایند ولی در کشور نروژ در صورنی فرزند تازه متولد شده تابعیت این کشور را دریافت می کند که پدر یا مادر او تابعیت نروژی داشته باشند.

 • مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

پناهندگی راه بسیار پرخطری است که بعضی افراد آن را به عنوان راهی برای آن انتخاب می کنند. در واقع همان مهاجرت غیر قانونی است. کشور نروژ شرایط ویژه ای برای پناه جویان ندارد وکسانی که به این کشور پناهنده می شوند از شرایط خوبی برخوردار نیستند. در واقع افرادی که به دلایل مختلفی همچون جنگ، اختلافات سیاسی، دینی، نژادی و… در کشور خود امنیت جانی نداشته باشند و به کشور دیگری پناه آورند را پناهجو گویند. اداره مهاجرت کشور نروژ بسیاری از پرونده های پناهندگی را رد می کند و بیشتر پرونده افرادی را که کشور شان در حال جنگ می باشد یا جنگ زده است را قبول می نماید.

مهاجرت به نروژ و هزینه های زندگی در این کشور

از جمله عواملی که تاثیر زیادی در مهاجرت دارد، هزینه های زندگی درآن کشور است.در نروژ امکانات رفاهی بالایی برای افراد وجود دارد که به دنبال آن هزینه های زندگی در سطح بالایی قرار دارند ولی بالا بودن هزینه ها با درآمد و رفاه مردم در یک سطح است و افرادی که در کشور نروژ زندگی می کنند، از فاصله طبقاتی خیلی کمی برخوردار هستند از این رو گزینه خوبی برای مهاجرت می باشد.

نظر خودتان را ارسال کنید