نرخ تایید EB-1 در 2026؛ ارقام جدید درباره EB-1A، EB-1B و EB-1C چه می گویند؟

تازه ترین داده قابل استفاده سال مالی 2026 نشان می دهد که یک عدد کلی برای نرخ تایید EB-1 تصویر دقیقی از وضعیت پرونده های مختلف ارائه نمی کند. در Q3 سال مالی 2026 نرخ ترکیبی EB-1 حدود 67.9 درصد بوده، در حالی که EB-1A فقط 32.2 درصد، EB-1B حدود 93 درصد و EB-1C حدود 97.4 درصد نرخ تایید داشته است.

آخرین وضعیت آمار: مبنای این مقاله آخرین داده عمومی قابل استفاده تا اکتبر 2026 است. آخرین گزارش فصلی در دسترس برای این تحلیل Q3 سال مالی 2026 و مربوط به آوریل تا ژوئن 2026 است.
کل EB-1 67.9%
EB-1A 32.2%
EB-1B 93.0%
EB-1C 97.4%

اختلاف این ارقام نشان می دهد که نرخ کلی EB-1 نباید به عنوان شانس شخصی یک متقاضی در نظر گرفته شود. وضعیت یک متقاضی EB-1A با EB-1B یا EB-1C کاملا متفاوت است.

جزئیات شرایط هر سه مسیر را می توانید در صفحه ویزای EB1 آمریکا ببینید.

نرخ تایید ویزای EB-1 در سال 2026 و مقایسه EB-1A، EB-1B و EB-1C

جدیدترین نرخ تایید EB-1 در سال 2026

در Q3 سال مالی 2026 مجموعا 6,414 پرونده EB-1 تایید و 3,034 پرونده رد شده است. با محاسبه پرونده هایی که تصمیم تایید یا رد دریافت کرده اند، نرخ ترکیبی EB-1 برابر 67.9 درصد می شود.

دسته پرونده دریافت شده تایید رد معلق در پایان فصل نرخ تایید
EB-1A 6,036 1,348 2,832 28,874 32.2%
EB-1B 1,328 1,408 106 1,687 93.0%
EB-1C 3,554 3,658 96 12,657 97.4%
مجموع EB-1 10,918 6,414 3,034 43,218 67.9%
مقایسه نرخ تایید EB-1A و EB-1B و EB-1C بر اساس آمار سال 2026

تعداد تایید یک فصل می تواند از تعداد پرونده های دریافت شده در همان فصل بیشتر باشد. پرونده ای که در Q3 تصمیم گرفته شده لزوما در همان فصل ثبت نشده و ممکن است از ماه های قبل در صف بررسی بوده باشد.

نرخ تایید EB-1 چگونه محاسبه می شود؟

برای مقایسه نتیجه پرونده های تصمیم گیری شده، تعداد تاییدها بر مجموع تاییدها و ردها تقسیم می شود. پرونده های Pending هنوز نتیجه نهایی ندارند و در این محاسبه وارد نمی شوند.

Approval Rate = Approved ÷ (Approved + Denied)
نکته مهم: نرخ 32.2 درصد EB-1A به این معنی نیست که هر فرد دقیقا 32.2 درصد شانس تایید دارد. این عدد وضعیت مجموعه پرونده هایی را نشان می دهد که در آن دوره درباره آنها تصمیم گرفته شده است.

چرا نرخ کلی EB-1 برای تصمیم گیری کافی نیست؟

EB-1 شامل سه مسیر با شرایط و جامعه متقاضی متفاوت است. همین تفاوت باعث شده فاصله آماری میان آنها بسیار زیاد باشد.

EB-1A؛ پایین ترین نرخ تایید در 2026

EB-1A برای افراد دارای توانایی فوق العاده در حوزه فعالیتشان است و امکان Self Petition دارد. برخلاف EB-1B و EB-1C، وجود اسپانسر کارفرما به صورت عمومی شرط این مسیر نیست.

در Q3 سال مالی 2026 از 4,180 پرونده EB-1A که تایید یا رد شده اند، 1,348 پرونده تایید و 2,832 پرونده رد شده اند. نرخ حاصل 32.2 درصد است.

این آمار کاهش قابل توجه نرخ تایید را نشان می دهد، اما از خود داده نمی توان نتیجه گرفت که یک دلیل واحد باعث تمام ردها شده یا قانون EB-1A به صورت رسمی تغییر کرده است.

اگر میان EB-1A و NIW مردد هستید، مقایسه EB-1A و EB-2 NIW می تواند برای ارزیابی مسیر مناسب تر مفید باشد.

EB-1B؛ نرخ تایید حدود 93 درصد

EB-1B برای استادان و پژوهشگران برجسته واجد شرایط است. در Q3 سال مالی 2026 تعداد 1,408 تایید در برابر 106 رد ثبت شده و نرخ تایید به 93 درصد رسیده است.

این درصد بالا به معنی آسان بودن EB-1B نیست. شرایط ورود به این دسته، نوع مدارک و نقش کارفرمای آمریکایی با EB-1A تفاوت دارد.

EB-1C؛ نرخ تایید 97.4 درصد

EB-1C برای مدیران و مدیران اجرایی واجد شرایط شرکت های چندملیتی طراحی شده است. در Q3 سال مالی 2026 تعداد 3,658 تایید و 96 رد ثبت شده و نرخ تایید 97.4 درصد بوده است.

نرخ بالا به این معنی نیست که هر مدیر شرکت شرایط EB-1C را دارد. رابطه شرکت خارجی و آمریکایی، سابقه اشتغال و ماهیت واقعی سمت مدیریتی یا اجرایی همچنان بخش اصلی پرونده است.

افت نرخ EB-1A چه معنایی برای متقاضی دارد؟

مهم ترین پیام داده جدید این است که داشتن چند مدرک با داشتن یک پرونده قوی EB-1A یکسان نیست. تعداد مقاله، Citation، جایزه، عضویت یا توصیه نامه به تنهایی نتیجه را مشخص نمی کند.

وزن هر مدرک به اعتبار آن، ارتباط مستقیم با معیار مورد استناد، جایگاه حرفه ای متقاضی و هماهنگی آن با سایر بخش های پرونده بستگی دارد.

Final Merits در پرونده EB-1A

یکی از مهم ترین نقاط بررسی EB-1A تفاوت میان اثبات معیارهای اولیه و ارزیابی نهایی مجموعه شواهد است.

رسیدن به تعداد لازم از معیارهای قابل استناد به معنی تایید خودکار پرونده نیست. USCIS می تواند در ارزیابی نهایی به کیفیت، اعتبار، اهمیت و وزن کلی مدارک توجه کند.

در سال 2026 یک پرونده قضایی مرتبط با نحوه اعمال این ارزیابی نیز مورد توجه قرار گرفت، اما نتیجه یک پرونده مشخص را نباید به معنی حذف سراسری Final Merits یا تایید خودکار پرونده های مشابه دانست.

بررسی مدارک و ارزیابی نهایی پرونده EB-1A در مرحله Final Merits

آیا نرخ 32.2 درصد یعنی EB-1A دیگر انتخاب مناسبی نیست؟

خیر. نرخ عمومی نمی تواند مشخص کند پرونده یک فرد مشخص مناسب EB-1A است یا خیر.

یک متقاضی ممکن است شواهد مستقل قوی، نقش های مهم، جوایز معتبر، پوشش رسانه ای، آثار تاثیرگذار یا دستاوردهای قابل اندازه گیری داشته باشد. متقاضی دیگری ممکن است مدارک زیادی ارائه کند اما ارتباط آنها با استاندارد EB-1A ضعیف باشد.

برای افرادی که بین O-1 و EB-1A قرار دارند، مقایسه O-1 و EB-1A تفاوت این دو مسیر را روشن تر می کند.

عوامل موثر در ضعیف شدن پرونده EB-1A

آمار USCIS علت تک تک ردها را مشخص نمی کند، اما ضعف های زیر می توانند ارزش پرونده را کاهش دهند:

اگر توصیه نامه بخش مهمی از پرونده شماست، صفحه توصیه نامه مهاجرت برای EB-1A جزئیات بیشتری درباره نقش این مدارک دارد.

آیا تعداد مشخصی توصیه نامه برای EB-1A لازم است؟

تعداد ثابتی مانند سه، پنج یا ده توصیه نامه به صورت عمومی تضمین کننده تایید نیست. کیفیت و محتوای نامه مهم تر از تعداد آن است.

توصیه نامه زمانی ارزش بیشتری دارد که نویسنده بتواند جایگاه متقاضی، اهمیت دستاوردها و اثر حرفه ای آنها را با اطلاعات مشخص توضیح دهد.

RFE چه ارتباطی با نرخ تایید EB-1 دارد؟

RFE به معنی رد پرونده نیست. با صدور Request for Evidence، USCIS اعلام می کند که برای تصمیم گیری به مدارک یا توضیح بیشتری نیاز دارد.

درباره EB-1A درصدهای مختلفی برای نرخ RFE در اینترنت منتشر می شود، اما نباید هر عددی به عنوان آمار رسمی USCIS در نظر گرفته شود. نرخ RFE و نرخ تایید دو شاخص متفاوت هستند.

28,874 پرونده EB-1A معلق چه معنایی دارد؟

در پایان Q3 سال مالی 2026 تعداد 28,874 پرونده EB-1A Pending گزارش شده است. مجموع پرونده های معلق سه زیرگروه EB-1 نیز 43,218 پرونده بوده است.

Pending نشان دهنده پرونده هایی است که هنوز نتیجه نهایی دریافت نکرده اند و به تنهایی چیزی درباره تایید یا رد آینده آنها نمی گوید.

نرخ تایید EB-1 با زمان دریافت گرین کارت یکی نیست

تایید I-140 با صدور نهایی گرین کارت یک مرحله نیست. تایید Petition پایان کل فرایند مهاجرت نیست.

پس از تایید I-140، بسته به شرایط متقاضی موضوعاتی مانند Priority Date، Visa Bulletin، Adjustment of Status یا Consular Processing همچنان اهمیت دارند.

برای بررسی این بخش می توانید صفحه Priority Date در EB-1A و EB-2 NIW را ببینید.

همچنین برای شناخت جایگاه EB-1 در میان مسیرهای مهاجرتی آمریکا، مطالب انواع ویزاهای آمریکا و دسته بندی ویزاهای آمریکا مرتبط هستند.

مسیر پرونده EB-1 از تایید فرم I-140 تا دریافت گرین کارت آمریکا

Premium Processing چه چیزی را سریع می کند؟

Premium Processing کل مسیر گرین کارت را سریع نمی کند و فقط زمان اقدام USCIS روی I-140 واجد شرایط را کاهش می دهد.

در ساختار فعلی، بسیاری از I-140 های EB-1A و EB-1B در Premium Processing مشمول بازه 15 روز کاری هستند، در حالی که برای EB-1C بازه مربوط 45 روز کاری است.

Premium Processing تضمین تایید نیست. اقدام USCIS می تواند Approval، RFE، NOID، Denial یا اقدام رسمی دیگری باشد.

جزئیات بیشتر این مسیر در صفحه ویزای EB1 آمریکا قرار دارد.

آیا برای ایرانیان نرخ تایید EB-1A جداگانه وجود دارد؟

از داده عمومی موجود نمی توان یک نرخ تایید دقیق و قابل اتکای EB-1A مخصوص ایرانیان با همان روش جدول اصلی محاسبه کرد.

برای ساخت یک نرخ واقعی باید تعداد تایید و رد با تفکیک یکسان در دسترس باشد. انتشار بخشی از داده های ملیتی به تنهایی برای محاسبه یک درصد دقیق کافی نیست.

آمار EB-1 در 2026 برای شما چه معنایی دارد؟

وضعیت پرونده برداشت از آمار
متقاضی EB-1A نرخ کلی 67.9 درصد معیار مناسبی برای این زیرگروه نیست و نرخ 32.2 درصد تصویر نزدیک تری از تصمیم های اخیر EB-1A ارائه می دهد.
متقاضی EB-1B نرخ تایید بسیار بالاتر است، اما شرایط دسته و حمایت کارفرما باید مستقل بررسی شود.
متقاضی EB-1C نرخ فعلی بسیار بالا است، اما ساختار شرکت و ماهیت سمت مدیریتی همچنان تعیین کننده است.
بین EB-1A و NIW مردد هستید درصد تایید نباید تنها معیار انتخاب باشد و استاندارد هر دو مسیر باید با سوابق واقعی متقاضی مقایسه شود.
چند معیار EB-1A را دارید داشتن معیارهای اولیه به تنهایی نتیجه نهایی را مشخص نمی کند و ارزیابی کل پرونده اهمیت دارد.
Premium Processing می خواهید زمان اقدام USCIS کوتاه تر می شود، اما شانس تایید یا زمان کل دریافت گرین کارت تضمین نمی شود.

EB-1A یا EB-2 NIW

کاهش نرخ تایید EB-1A به این معنی نیست که تمام متقاضیان باید به سمت EB-2 NIW بروند. استاندارد این دو مسیر متفاوت است و ممکن است یک پروفایل برای یکی از آنها تناسب بسیار بیشتری داشته باشد.

برای مقایسه مستقیم می توانید مقایسه EB-1A و EB-2 NIW و نرخ تایید EB-2 NIW را ببینید.

بررسی پرونده EB-1 با برترمهاجر

برای تشخیص مناسب بودن EB-1A، EB-1B یا EB-1C، یک درصد عمومی کافی نیست. سوابق حرفه ای، نوع مدارک، کیفیت شواهد، جایگاه شغلی یا پژوهشی و ساختار پرونده باید کنار هم بررسی شوند.

برترمهاجر می تواند بررسی پرونده، دسته بندی و ارزیابی مدارک، انتخاب مسیر مناسب و آماده سازی خدمات مربوط به پرونده مهاجرتی شما را انجام دهد. نتیجه USCIS قابل تضمین نیست، اما بررسی صحیح قبل از ثبت پرونده می تواند نقاط ضعف و قوت آن را مشخص کند.

درخواست مشاوره مهاجرت

سوالات متداول نرخ تایید EB-1

نرخ تایید EB-1 در 2026 چقدر است؟

بر اساس Q3 سال مالی 2026، نرخ ترکیبی EB-1 حدود 67.9 درصد بوده است.

نرخ تایید EB-1A در 2026 چقدر است؟

نرخ تایید EB-1A در Q3 سال مالی 2026 بر اساس پرونده های تایید یا رد شده 32.2 درصد بوده است.

چرا نرخ EB-1A با EB-1B و EB-1C متفاوت است؟

این سه دسته شرایط، جامعه متقاضی و ساختار پرونده یکسانی ندارند. بنابراین مقایسه مستقیم درصد آنها بدون توجه به نوع پرونده می تواند گمراه کننده باشد.

آیا نرخ 32.2 درصد شانس شخصی متقاضی EB-1A است؟

خیر. این عدد نتیجه پرونده هایی است که در یک دوره مشخص تصمیم گرفته شده اند و نمی تواند کیفیت پرونده یک فرد مشخص را اندازه گیری کند.

آیا داشتن سه معیار EB-1A برای تایید کافی است؟

لزوما خیر. مدارک ارائه شده برای معیارهای اولیه و ارزیابی کلی شواهد هر دو در نتیجه پرونده اهمیت دارند.

آیا تعداد زیاد توصیه نامه باعث افزایش شانس تایید می شود؟

تعداد نامه به تنهایی تعیین کننده نیست. کیفیت، استقلال نویسنده و ارتباط محتوای نامه با دستاوردهای قابل اثبات متقاضی اهمیت بیشتری دارد.

آیا Premium Processing احتمال تایید را بیشتر می کند؟

خیر. Premium Processing برای سریع تر شدن اقدام USCIS است و تضمینی برای Approval ایجاد نمی کند.

آیا تایید I-140 به معنی صدور گرین کارت است؟

خیر. تایید I-140 یکی از مراحل مسیر است و Priority Date، Visa Bulletin و مرحله نهایی اقامت دائم همچنان باید بررسی شوند.

آیا نرخ تایید مشخصی برای متقاضیان ایرانی وجود دارد؟

داده عمومی موجود برای محاسبه یک نرخ دقیق و قابل مقایسه مخصوص ایرانیان محدود است و درصدهای ملیتی باید با روش محاسبه مشخص بررسی شوند.

جمع بندی نرخ تایید EB-1 در 2026

آمار جدید نشان می دهد که EB-1 را نباید با یک نرخ واحد تحلیل کرد. نرخ ترکیبی 67.9 درصد اختلاف بزرگ میان EB-1A با 32.2 درصد، EB-1B با 93 درصد و EB-1C با 97.4 درصد را پنهان می کند.

برای متقاضی EB-1A، کاهش نرخ تایید قابل توجه است، اما این درصد به تنهایی پیش بینی کننده نتیجه یک پرونده مشخص نیست. کیفیت و ساختار مدارک همچنان تعیین کننده است.

اگر قصد اقدام دارید، برترمهاجر می تواند شرایط و مدارک پرونده شما را بررسی کند و خدمات مربوط به آماده سازی مسیر مهاجرتی را برای شما انجام دهد.