ثبت نام لاتاری 2022 کلیک کنید

مهاجرت به گرجستان

مهاجرت به گرجستان

کشور گرجستان یکی از کشورهایی است که در سالهای اخیر مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. ایرانیان زیادی بصورت توریستی وارد گرجستان شده و یا از انواع روشهای مختلف جهت مهاجرت به گرجستان استفاده می کنند. کشور گرجستان در منطقه قفقاز و اوراسیا واقع شده و حد فاصل قاره آسیا و اروپا بشمار می رود. گرجستان از شمال با روسیه، از غرب با دریای سیاه، از جنوب با کشورهای ترکیه و ارمنستان و از جنوب شرق با آذربایجان همسایه است. کشور گرجستان با داشتن مساحت ۶۹.۷۰۰ کیلومتر مربع حدود ۳.۹۹ میلیون نفر جمعیت دارد. گرجستانن بدلیل موقعیت استراتژیک خود، شاهراه ارتباطی اروپا و آسیا محسوب می شود. اگر چه گرجستان در شمال غرب قاره آسیا واقع شده است ولی کشوری اروپایی بشمار رفته و عضو ناظر اتحادیه اروپا و ناتو است. مزیت های کشور گرجستان منجر به افزایش روند مهاجرت به گرجستان در سالهای اخیر شده است. زبان مردم گرجستان گرجی بوده و اغلب گرجی ها مسیحی اورتدکس هستند. کشور گرجستان دارای ۸ استان و ۳ جمهوری خودمختار است. شهرهای مهم گرجستان باتومی و تفلیس بوده و پایتخت آن تفلیس است. کشور گرجستان در زمانهای گذشته جزئی از امپراطوری ایران بشمار می رفته است لذا فرهنگ و تمدن ایرانی را می توان در کشور گرجستان مشاهده کرد. گرجستان دارای فرهنگ و تمدن غنی برگرفته از امپراطوری ایران، عثمانی و شوروی است. این کشور اولین کشور در جهان است که دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود برگزید. در ادامه به بررسی مزیت ها و معایب مهاجرت به گرجستان می پردازیم.

 

مهاجرت به گرجستان

 

مزایا و معایب مهاجرت به گرجستان

کشور گرجستان با توجه به جذابیت های فراوانی که دارد، مورد توجه افراد خارجی از جمله ایرانیان قرار گرفته است. با حذف روادید میان دو کشور ایران و گرجستان، تعداد گردشگران ایرانی که از گرجستان دیدن کرده اند افزایش قابل توجهی داشته است. از طرفی انواع روشهای مهاجرت به گرجستان جهت اخذ اقامت توسط ایرانیان مورد استفاده قرار می گیرد. واقعیت این است که کشور گرجستان بدلایل متعدد یک کشور جذاب برای ایرانیان محسوب می شود. از جمله دلایل محبوبیت گرجستان که منجر به افزایش مهاجرت به گرجستان شده است، می توان به نزدیکی گرجستان به ایران (مدت زمان پرواز تهران به تفلیس حدود ۱.۵ ساعت بوده و امکان تردد زمینی نیز وجود دارد)، عدم نیاز به اخذ ویزا (سهولت تردد ایرانیان را موجب می گردد)، هزینه های پائین زندگی در گرجستان (گرجستان در کل کشوری ارزان محسوب می شود)، امنیت اجتماعی بالا (کشور گرجستان همواره جزو امن ترین کشورهای جهان رده بندی می شود)، سهولت سرمایه گذاری در گرجستان (دولت گرجستان جهت جذب سرمایه افراد خارجی تسهیلات زیادی را در نظر می گیرد)، برخورداری از طبیعت زیبا و جذاب و آب و هوای مناسب (گرجستان کشوری زیبا با آثار تاریخی متعدد و آب و هوای چهار فصل است)، احتمال پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا و منطقه شینگن (در حال حاضر گرجستان عضو ناظر بوده و در آینده نزدیک عضوی از اتحادیه اروپا می شود) و مردمان خونگرم و مهربان گرجستان اشاره نمود. دولت گرجستان جهت جذب سرمایه های خارجی و افزایش گردشگران سرمایه گذاری های زیادی انجام داده است. افزایش درآمد دولت از محل گردشگری و جذب سرمایه های خارجی در سالهای اخیر چشمگیر بوده است. همچنین از معایب مهاجرت به گرجستان می توان به سطح پائین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، مشکل آموختن زبان گرجی، نرخ بیکاری بالا در گرجستان، عدم موفقیت در اخذ اقامت دائم در برخی موارد و اینکه گرجستان کشوری مهاجرپذیر نیست بلکه سرمایه محور است را بیان نمود. با توجه به موارد فوق در صورتیکه تمایل به مهاجرت به گرجستان را دارید توصیه می شود قبل از هر اقدام در مورد آن تحقیق نموده و تمام جوانب را بسنجید.

 

معرفی روش های مهاجرت به گرجستان

کشور گرجستان در راستای جذب سرمایه های خارجی در سالهای اخیر مقررات و قوانین جذابی برای افراد خارجی در نظر گرفته است. از جمله تسهیلات ویژه می توان به اعطای اقامت کوتاه مدت و سپس امکان تبدیل آن به اقامت دائم و اخذ شهروندی اشاره نمود. انواع تسهیلات مانند معافیت های مالیاتی و یا امکان اقامت خانواده به همراه متقاضی در گرجستان از دیگر مزیت های مهاجرت به گرجستان است. بدین ترتیب متقاضیان خارجی زیادی اقدام به سرمایه گذاری و اخذ اقامت گرجستان می نمایند. برای اخذ اقامت گرجستان علاوه بر سرمایه گذاری روشهای دیگری نیز وجود دارد. اخذ اقامت از طریق تحصیل، اخذ اقامت از طریق کار، اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، اخذ اقامت از طریق ازدواج و اخذ اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت و خرید ملک برخی از روشهای مهاجرت به گرجستان است. در ادامه به معرفی و بررسی روشهای مختلف اخذ اقامت گرجستان خواهیم پرداخت.

 

مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری

یکی از بهترین روشهای مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری است. دولت گرجستان تسهیلات زیادی برای سرمایه داران خارجی در نظر گرفته و مجوز اقامت به متقاضی و خانواده آنها می دهد. متقاضیان باید حداقل مبلغ ۳۰۰.۰۰۰ دلار آمریکا در گرجستان سرمایه گذاری نموده و سالیانه تراکنش مالی بالایی داشته باشد. سرمایه گذاری در گرجستان در زمینه کشاورزی، باغداری، صنایع غذایی، حمل و نقل، شیلات و صنایع بسته بندی سود آور بوده و آینده خوبی دارد. فرد سرمایه گذار با ثبت یک شرکت فعال و درآمد زایی قابل توجه می تواند برای خود و خانواده خود مجوز اقامت پنج ساله کسب کند. پس از مدت زمان پنج سال امکان اخذ شهروندی و پاسپورت گرجستان وجود دارد. روش دیگر سرمایه گذاری و مهاجرت به گرجستان از طریق خرید املاک و مستغلات است. خرید املاک با حداقل سرمایه ۳۵.۰۰۰ دلار آمریکا منجر به اخذ اقامت یکساله می شود. در صورت داشتن شرایط پس از ۶ سال متقاضی موفق به اخذ شهروندی و پاسپورت گرجستان می شود. ثبت شرکت از دیگر روشهای اخذ اقامت گرجستان است. در این روش متقاضی باید شرکت خود را در گرجستان ثبت نموده و مالیات و عوارض آنرا بطور مرتب پرداخت نماید. ادامه فعالیت شرکت در پایان سال اول ملاک تمدید آن برای سالهای بعد خواهد بود. اوراق قرضه دولتی نیز روش دیگر سرمایه گذاری در گرجستان و مهاجرت به گرجستان بشمار می رود.

 

مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل

اخذ اقامت گرجستان از طریق پذیرش تحصیلی در دانشگاه های گرجستان امکان پذیر است. متقاضیان در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه های گرجستان می توانند مجوز اقامت موقت گرجستان را بدست آورند. این مجوز هر سال تمدید می شود ولیکن مشکل آن اینست که قابل تبدیل به اقامت دائم نیست. به عبارتی مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل امکان پذیر نبوده و دانشجویان برای اخذ اقامت دائم گرجستان باید از طریق یافتن کار، سرمایه گذاری و یا خرید ملک اقدام نمایند.

 

مهاجرت به گرجستان از طریق کار

اخذ اقامت گرجستان از طریق یافتن شغل یکی از راههای مهاجرت به گرجستان است. افرادی که دارای تخصص و مهارت کافی هستند می توانند با یافتن شغل در گرجستان و داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمای گرجی اقدام به اخذ اقامت گرجستان نمایند. با توجه به نرخ بالای بیکاری در گرجستان و اولویت استخدام افراد گرجی در شرکتها و سازمانهای مربوطه اخذ اقامت گرجستان و مهاجرت به گرجستان از این طریق دشوار است. البته در مواردی که فرد دارای تخصص و مهارت بالایی بوده که مشابه آن در گرجستان یافت نشود می توان از این طریق اقدام نمود.

 

مهاجرت به گرجستان از طریق ازدواج

یکی از سریعترین روشها و اخذ اقامت دائم و شهروندی گرجستان از طریق ازدواج است. طبق مقررات گرجستان هر فرد خارجی که با یک تبعه گرجی ازدواج کند می تواند پس از ارائه مدارک و مستندات مربوط به ازدواج خود، اقامت دائم گرجستان را بدست آورد. در صورتیکه ازدواج پایدار مانده و پس از گذشت سه سال اقامت دائم قابلیت تبدیل به اخذ شهروندی و پاسپورت گرجستان را دارد. اگر چه قانون برای زن و مرد یکسان است ولی تجربه نشان داده است که در صورت ازدواج مرد خارجی با زن گرجی، تحقیقات و بررسی های بیشتری بر روی صوری نبودن ازدواج صورت می گیرد.

 

مهاجرت به گرجستان از طریق تولد

کشور گرجستان در زمینه تولد نوزاد از قانون خون پیروی می کند. بنابراین طبق قوانین گرجستان یک نوزاد در صورتیکه از یک پدر و یا مادر گرجی متولد شود، تابعیت گرجستان را بدست می آورد. این فرد صرف نظر از اینکه در گرجستان متولد شود یا خیر، تبعه گرجستان محسوب می شود. بنابراین تولد نوزاد از پدر و مادر خارجی در خاک گرجستان منجر به اخذ تابعیت گرجستان نمی شود. مهاجرت به گرجستان از طریق تولد امکان پذیر نبوده و تنها در مواقعی که نوزادی در خاک گرجستان متولد شود و والدین وی مشخص نباشند، طبق قوانین مربوط به افراد بدون تابعیت، تابعیت گرجستان به نوزاد اعطا می شود.

 

انواع روشهای مهاجرت به گرجستان

با توجه به موارد فوق می توان گفت در صورتی که طبق برنامه ریزی و تحقیقات صورت پذیرد موفقیت آمیز خواهد بود. با توجه به رویکرد سرمایه داری دولت گرجستان، انواع روشهای سرمایه گذاری جزو روشهای متداول جهت اخذ اقامت دائم گرجستان بشمار می آیند. متقاضیان سرمایه گذاری در گرجستان در مواردی که بتوانند درآمد زایی طرح کسب و کار خود را در گرجستان اثبات نمایند می توانند برای خود و خانواده اقامت پنج ساله کسب کنند. خرید ملک و ثبت شرکت نیز از دیگر روشهای مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری بشمار می رود که در صورت داشتن کسب و کار و درآمد زایی احتمال موفقیت بالایی در تمدید مجوز اقامت در سالهای بعد دارد.

نظر خودتان را ارسال کنید